Delta Tulcea, învinsă la Chiajna cu 1-0

0

Delta Tulcea a înregistrat ieri o nouă înfrângere în deplasare, la Chiajna, în ultimul meci al etapei ligii secunde, în compania gazdelor de la Concordia.

Scorul de 1-0 a fost stabilit încă din primele minute ale partidei, respectiv minutul 9, atunci când Marian Chiţu a deschis scorul cu un şut de la marginea careului, plasat lângă butul stâng al porţii lui Olteanu.

În minutul 30, tulcenii au trecut de două ori pe lângă ocazia de a egala situaţia pe tabela de marcaj, atunci când Postelnicu a tras de la marginea careului, Niţă a respins în lateral, iar Florea a luat la ţintă bara din unghi.

De remarcat că Delta a evoluat în inferioritate numerică din minutul 42 când arbitrul ieşean Bogdan Hanceariuc a sancţionat un fault în careu la Niţor care a primit al doilea cartonaş galben. Lovitura de la 11 metri a fost ratată de Trică, astfel că scorul a rămas neschimbat până la finalul partidei, gazdele având şi alte ocazii de a majora scorul. În aceste condiţii, echipa tulceană rămâne cu 11 puncte în clasament şi cade pe locul 10.

Antrenorul Cristea Rusu a aliniat următoarea formaţie: I. Olteanu - Peteleu, Grigorov (cpt.), Scarlat, Niţor - C. Neagu, Postelnicu, Coconaşu, Lintaru –D. Florea, E. Nanu. Au mai intrat pe teren Macare, Mansur şi Henry.