Victorie importantă pentru ACS Poli: 2-1 în deplasare cu Universitatea Cluj

0

Fotbaliştii bănăţeni au obţinut primul succes în Liga 1 după o serie de şapte meciuri fără victorie. A fost primul meci al lui Aurel Şunda pe banca tehnică a ACS Poli, iar şocul schimbării de antrenor pare să fi fost benefic.

Partida disputată pe Cluj Arena nu a fost uşoară pentru echipa timişoreană care a obţinut victoria prin două goluri marcate din lovitură de pedeapsă. Ambele penalty-uri au fost acordate în urma unor faulturi la acelaşi jucător, mijlocaşul Florin Nanu. Primul a fost transformat, chiar înaintea pauzei, de Szekely, jucătorul care a marcat în fiecare victorie a bănăţenilor din acest sezon al Ligii 1. Al doilea penalty a venit în minutul 89, la cinci minute după ce gazdele egalaseră prin Abrudan. De această dată, executantul a fost Gorobsov.

Mulţumită acestei victorii, ACS Poli Timişoara urcă pe locul 9 în Liga 1, cu 15 puncte strânse după 11 partide. Pentru bănăţeni urmează un meci dificl pe teren propriu, cu Pandurii Târgu Jiu, duminică, de la ora 19.00, iar apoi ocazia unei revanşe: întâlnirea din Cupa României cu Steaua, echipa care le-a administrat cea mai drastică înfrângere din campionat.

Citeşte şi:

ACS Poli - Corona Braşov 0-0: Timişoara a intrat în „hibernare“ din august

ACS Poli Timişoara, la cea mai drastică înfrângere a sezonului, 0-3 cu Steaua: "Atât putem în acest moment"