Timişoara învinge la Târgu Jiu şi urcă pe locul 11 în clasament

0
Dan Alexa e mai linistit dupa aceasta victorie

Balon de oxigen nesperat pentru cei de la ACS Poli Timişoara în lupta pentru retrogradare, după ce a câştigat cu 1 – 0 în deplasarea de la Pandurii Târgu Jiu. Golul a fost marcat de Belu, în prima repriză, după o lovitură liberă.

ACS Poli Timişoara a urcat cu această victorie pe locul 11 în clasamentul Ligii 1 şi are speranţe mai mari la evitarea retrogradării.

Timişoara a jucat cartea atacului de la bun început, mai ales pe contraatac, având ade la 40 de metri, a centrat Gorobsov, iar mingea a curs pe traseul Sutaru, Trandu, Belu, iar cel din urmă a înscris. Avea să fie şi scorul final al reprizei

Partea a doua avea să o găsească pe ACS Poli în apărare şi Pandurii în atac. Ocazii au mai fost de ambele părţi, dar niciuna dintre echipe nu a reuşit să mai înscrie. Mai trebuie menţionat că în teren a intrat şi Himcinschi, iar Mamele de la gazde a fost eliminate după ce s-a dovedit a fi extrm de nervos în teren

Pandurii Tg. Jiu: Gliwa – Unguruşan, Bratu, Mamele, Momcilovic – Anton, Nistor – Shamsin (56 Ciucur), Dos Santos (79 Buleică), Giusti (46 Distefano) – Matulevicius

Rezerve: Mingote – Pleaşcă, Christou şi Da Silva.

Antrenor: Petre Grigoraş.

ACS Poli Timişoara: Nuno Claro – Belu, Mera, Scutaru, Bălace (59 Morariju) – Gorobsov – Popovici (85 Keita), Poparadu, Trandu, Boldea – Szekely.

Rezerve: Pap – Hasani, Nanu şi Petrovic. Antrenor: Dan Alexa.