Rugbiștii legendarului Chester Williams au învins Dinamo

0
Meci spectaculos între RCM și Dinamo pe arena din Ronaț

RCM Timișoara a întrecut Dinamo București cu 29-5, în etapa a doua a Superligii naționale. Săptămâna viitoare, bănățenii vor juca în deplasare, cu Farul Constanța

Stadionul de rugby din cartierul Ronaț a fost plin la meciul dintre RCM Timișoara, ocupanta locului secund în campionat, și Dinamo, fosta echipă al tehnicianului sudafrican Chester Williams, care acum se află pe banca bănățenilor. Avea să fie prima partidă de pe teren propriu al celor de la RCM, care s-au întărit masiv în această iarnă. Gazdele au dominat categoric prima repriză, când de fapt au reușit să se distanțeze pe tabelă. La pauză, tabela arăta 24-0, după reușitele lui Calafeteanu, Tuiatua, Fercu și Lemnaru, ultimii trei realizând câte un eseu.

În partea a doua, RCM Timișoara a scăzut turația, iar dinamoviștii au controlat această parte de joc. Dobre a marcat un eseu, însă și RCM-ul a mai punctat un eseu prin  punctat  Roșu.

Săptămâna viitoare, rugbiștii lui Chester Williams vor juca la Constanța, contra celor de la Farul.