Ripensia scrie istorie în fotbalul românesc: Prima echipă din „judeţ” care se califică în „16”-imile Cupei României

0
Bucurie mare la finalul meciului Ripensia - UTA (3-0) Foto: ripensiatimisoara.ro

Ripensia echipă care joacă în campionatul Judeţean Timiş, a eliminat din Cupa României divizionara secundă UTA. Timişorenii au câştigat cu 3-0

După un drum extraordinar în Cupa României, cu nouă echipe eliminate pe parcurs,˝Ripi˝ a întâlnit una din cele mai titrate echipe ale ţării, UTA, care evoluează în liga a 2.

Partida cu UTA s-a disputat pe stadionul Electrcica, arhiplin pentru acest joc. Ripensia a avut un început de senzaţie.

Scorul a fost deschis de Joseph Anagor, în minutul 4, iar în minutul 9 tabela arăta deja 2-0, după golul înscris de Briciu.

Din minutul 49, UTA a jucat cu un om în minus după eliminarea lui Oltean, ca urmare a două cartonaşe galbene.

Scorul final a fost stabilit de Adrian Popa, în minutul 69.

Ripensia Timişoara a devenit astfel prima echipă de campionat judeţean care se califică în “şaisprezicimile” Cupei României.

Echipa bănăţeană va întâlni în runda următoare o echipă care joacă în Liga I.