Meci spectaculos între RCM Timişoara şi Farul Constanţa, câştigat de bănăţeni cu 22-18

0
Rugbyştii timişoreni au pierdut doar două meciuri în acest sezon

În unul dintre cele mai frumoase meciuri ale debutului de sezon, duminică dimineaţa, la Constanţa, deţinătoarea Cupei României şi-a reafirmat ambiţiile pentru câştigarea campionatului, câştigând o partidă în care ambele echipe au arătat un rugby de calitate.

Bănăţenii au deschis scorul în primele minute, printr-o lovitură de pedeapsă transformată de Calafeteanu, însă la pauză gazdele conduceau cu 13-3. În mitanul secund, timişorenii au ştiut să profite de superioritatea în grămadă şi de ratările Farului şi au preluat conducerea, câştigând în final cu 22-18.

RCM Timişoara a dedicat acest meci în memoria fostului jucător şi arbitru de rugby Petre Barbu, suporter declarat al echipei bănăţene, trecut în nefiinţă la mijlocul acestei săptămâni. În etapa următoare, RCM Timişoara joacă în deplasare cu CS Universitatea Cluj, duminică, de la ora 11.00. Până acum, elevii lui Chester Williams au trei victorii în primele trei etape din Superligă.