Emoţii mari pentru baschetbaliştii bănăţeni: CSM Bucureşti - BC Timişoara 92-80 în al treilea meci din play-off

0
Dan Păltinişanu

După înfrângerea de aseară, alb-violeţii sunt condamnaţi să câştige partida de azi, cea de-a patra a sferturilor de finală, pentru a duce seria la meciul decisiv, care va avea loc la Timişoara. Scorul general este acum 2-1 pentru bucureşteni.

În prima partidă dintre cele două programate la Bucureşti s-a repetat istoria primului meci disputat la Timişoara săptămâna trecută. CSM-ul lui Virgil Căruţaşu şi-a impus jocul încă din primul minut şi a condus partida de la un capăt la altul, câştigând aproape fără emoţii. Omul meciului de ieri a fost Goran Martinic, care a făcut două partide excelente şi în sala "Constantin Jude". Muntenegreanul a înscris aseară 29 de puncte, completate de cinci recuperări şi şase pase decisive. La bucureşteni s-a remarcat şi Gallimore, cu 21 de puncte. Cel mai bun marcator al timişorenilor a fost Dan Păltinişanu, cu 14 puncte, alături de Siriscevic, cu 13 puncte.

Un nou meci de infarct la Timişoara. Baschetbaliştii bănăţeni restabilesc egalitatea cu CSM Bucureşti

BC Timişoara este obligată să câştige meciul al patrulea din seria "cel mai bun din cinci", programat astăzi, la ora 18.00, pentru a restabili egalitatea. În caz că bănăţeni reuşesc acest lucru, meciul decisiv pentru calificarea în semifinalele campionatului se va disputa duminică, în sala "Constantin Jude" din Timişoara.