Două victorii consecutive şi creştere de formă pentru CSU Politehnica Timişoara

0
Andrei Grasu a marcat patru goluri. FOTO: Sebastian Tătaru

În etapa trecută, handbaliştii bănăţeni au obţinut o victorie importantă, în deplasare la Tg. Jiu, iar sâmbătă seara alb-violeţii au învins fără probleme, scor 34-25, echipa aflată pe penultimul loc în Liga Naţională, CSM Ploieşti.

Nu mai puţin de 13 jucători şi-au trecut numele pe lista marcatorilor în partida disputată sâmbătă la sala "Constantin Jude", cei mai prolifici fiind Timofte, Fenici şi Grasu, cu şase, cinci, respectiv patru goluri. Doar în primele minute ale întâlnirii partida a fost echilibrată, timişorenii intrând în pauză cu un avantaj de şapte goluri, 15-8, şi distanţându-se în repriza secundă chiar şi la 10 goluri diferenţă. Scorul i-a permis antrenorului Gligore Czari să trimită pe teren şi cei mai tineri jucători din lotul Politehnicii.

Doar de două ori în acest sezon, până acum, au reuşit handbaliştii timişoreni să lege două victorii consecutive şi, ca o coincidenţă, precedenta serie câştigătoare a fost tot cu Pandurii Tg. Jiu şi CSM Ploieşti, în meciurile din tur. În etapa următoare, Poli joacă în deplasare cu Ştiinţa Bacău, echipă aflată pe locul trei în clasament şi candidată la titlul de campioană.