Conley a vrut să facă spectacol şi şi-a ajutat echipa, BC Timişoara, să piardă

0

Atunci când eşti prea sigur pe tine şi te vezi mare, e un pas extrem de mic până la ridicol. Cam aşa s-a întâmplat sâmbătă seara, la sala „Constantin Jude”, la partida din liga naţională de baschet masculin dintre BC Timişoara şi BC Mureş Târgu Mureş. Autor, timişoreanul Jason Conley. Scor final, 93 - 91

Meci cu sală arhiplină, tensiune la maxim şi, din păcate, o înfrângere pe teren propriu pentru BCT. Este povestea unui meci ce ar fi putut însemna extrem de mult în clasament pentru timişoreni. Asta e... mai şi pierzi, mergem mai departe, speranţe pentru play-off sunt în continuare.

Cert este că a fost un meci frumos, gustat din plin de public, de multe ori în picioare. Cele două formaţii au mers la egalitate, cu mici diferenţe în plus de o parte sau cealaltă. Totuşi, primul sfert a aparţinut oaspeţilor, scor 25 – 20. Timişoara a recuperat şi a trecut în frunte, dar Târgu Mureş a ştiut să gestioneze mai bine jocul, a câştigat şi cel de-al doilea sfert şi a intrat la vestiare în avantaj cu două puncte, 47 – 45.

Pauza a fost bună pentru BCT, echipa a reuşit să se distanţeze şi la sapte puncte. Jelenic a dus efectiv echipa Târgu Mureşului în spate, el a fost omul care a ţinut în priză echipa, marcând când era mai multă nevoie. Înainte de ultimul sfert era 73 – 70 şi oamenii din sală erau fericiţi că Timişoara va câştiga. Din păcate, o greşeală incredibilă avea să fie momentul decisiv al jocului. Conley a ratat un slam dunk sungur cu coşul şi cu jumătate de teren gol în spate. A vrut să facă spectacol şi a făcut... ce nu era nevoie: a ratat.

A fost un moment decisiv care a urcat enorm tensiunea meciului, unii dintre baschetbalişti fiind la un pas de bătaie. Ardelenii au arătat că au experienţă şi omogenitate mult mai mare şi au ştiut să se impună, scor final 99 – 93.

Gacesa a marcat cele mai multe puncte la Timişoara, 23, el fiind urmat de Jovanovic, cu 21, respectiv Conley, cu 16.

„Asta e, continuăm. Craiova, Asesoft şi acum Târgu Mureş, trei meciuri decise de o aruncare. Totul s-a jucat la coşul de trei puncte marcat de Jelenic, în ultima secundă a atacului lor. Sigur, a fost un meci pe care trebuia să îl tranşăm în favoarea noastră, dar din păcate nu am reuşit. Presiunea obiectivului e foarte mare. E vorba de play-off, orice meci se va disputa în această manieră, iar faptul că o singură înfrângere te duce departe de obiectiv, e o presiune suplimentară, căreia trebuie să îi facem faţă. Eram sigur că nu putem juca în aceeaşi manieră ca şi la Ploieşti, unde am avut un statut de outsider. Aici am fost favorită şi echipa favorită are presiunea asupra sa”, a declarat Dragan Petricevic, antrenor BC Timişoara.

„Ne temeam foarte mult de acest joc. Ştim că Timişoara trage tare pentru a prinde play-off-ul, iar noi veneam după două înfrângeri la rând. Eram conştienţi că şi ei se confruntă cu o presiune foarte mare, aşa că am încercat să începem bine. La final, pot spune că slam-dunk-ul ratat al lui Conley a fost cheia jocului, pentru că apoi am marcat un coş de trei puncte şi ne-am distanţat. A fost o atmosferă frumoasă în sală, urez succes Timişoarei şi sper să prindă play-off-ul”, a declarat, la rândul său, Srecko Sekulovic, antrenor BC Mureş.