Cantonamentul handbaliştilor în Ungaria: Poli - Oroshaza 23-30

0

Handbaliştii de la Politehnica Municipal Timişoara a pierdut primul amical al cantonamentului de la Bekescsaba. Oroshaza haza, din prima ligă maghiară, a învins formaţia timişoreană cu 30-23.

Poli Municipal Timişoara a fost învinsă de Orsoshaza după ce la pauză bănăţeanii aveau avantaj, 14-13. În ciuda înfrângerii, antrenorul principal Otto Heel s-a declarat foarte mulţumit de prestaţia din prima repriză, dar a recunoscut că randamentul echipei a scăzut foarte mult mai ales pe final de meci, atunci când au fost introduşi şi jucătorii folosiţi mai puţin.

"Am făcut greşeli pe fond de obososeală"

Tehnicianul i-a remarcat pe portarul Vass şi pe jucătorii Mrakic, Nagy, Cotinghiu şi Marius Ignat. “Şi ceilalţi jucători au avut o evoluţie bună, dar au făcut şi greşeli, probabil, pe fond de oboseală. Pe posturile de interi au ieşit în evidenţă problemele cele mai mari; acest lucrut s-a întâmplat şi pentru că Spahic are entorsă la un deget al braţului de aruncare, iar Şimicu e convocat la lotul de seniori”, a spus Heel.

Următoarele meciuri amicale ale „alb-violeţilor” vor fi în ultimele două zile ale cantonamentului de la Bekescsaba: în 13 ianuarie cu Bekesi, iar în 14 ianuarie cu Pick Szeged.