CANTONAMENT MARBELLA Poli Timişoara - Arka Gdynia 3-1

0

Fotbaliştii de la Poli Timişoara au câştigat cu 3-1 meciul cu prim-divizionara poloneză Arka Gdynia, în cel de-al trelea meci amical susţinut în cantonamentul de la Marbella.

Faţă de primele două jocuri (0-0 cu Young Boys Berna şi 0-2 cu Lech Poznan), antrenorul Dusan Uhrin a folosit o formulă de start total schimbată, primul 11 având o medie de vârstă foarte scăzută. Chiar şi aşa, poliştii au dominat jocul în mare parte. Primul gol a fost marcat de Popovici, în minutul 19, atacantul punctând din careu după o lansare a lui Krejci.

Cisovsky eliminat

Avantajul a fost mărit în minutul 38: Poparadu l-a găsit pe Matei, mijlocaşul a recentrat în faţa careului mic, de unde a înscris moldoveanul Pătraş. În partea a doua, polonezii au punctat în minutul 49 prin Ivanovski, acesta marcând după o acţiune personală. Rezultatul final a fost stabilit de Luchin, care a înscris cu capul din şapte metri, după o lovitură liberă executată de Rocha. Cisovsky a fost eliminat în minutul 70 pentru un fault în postură de ultim apărător.

Poparadu evidenţiat

Sunt mulţumit de meci şi de rezultat, în special în prima parte am evoluat foarte bine din punct de vedere tehnico-tactic. Îl evidenţiez pe Poparadu, a jucat excelent. Mai avem două meciuri de verificare, cu Sparta şi Dnipro, se conturează un lot pe care mă voi baza. Există în această perioadă o anumită stare de oboseală”, a spus Duşan Uhrin jr.

Poli Timişoara: Lepmets, Krejci, Mera, Cisovsky, Scutaru, Matei (65', Lavecchia), Poparadu, Jitaru (70', Luchin), Pătraş (65', Rocha), Popovici (65', Ricketts), Axente (46', Nikolic).