ACS Poli Timişoara a promovat matematic pe prima scenă a fotbalului românesc

0

Timişoara va avea din sezonul viitor o reprezentantă în Liga I de fotbal. ACS Poli a obţinut promovarea matematic după victoria cu Metalul Reşiţa.

ACS Poli este ca şi promovată în prima ligă după victoria obţinută la Reşiţa, în faţa principalei contracandidate, Metalul. Jucătorii pregătiţi de Dan Alexa au câştigat cu 3-0, chiar dacă pentru rezolvarea ecuaţiei promovării era bun şi un egal.

Prima parte a meciului din Valea Domanului s-a încheiat 0-0, însă după pauză timişorenii au marcat de trei ori în poarta gazdelor. Primul gol îi aparţine golgeterului Pedro Henrique (minutul 57), care a profitat de respingerea greşită a portarului Zimmermann. Tot Henrique avea să majoreze scorul (minutul 66), iar tabela a fost închisă de Ovidiu Popescu (minutul 93).

Iată şi echipa timişoreană care a evoluat în compania celor de la Metalul Reşiţa: Pap - Belu, Scutaru, Melinte, Neagu, Petre (c) - Bărbuţ (min.25- Popescu), Keita (min.56- Boldea), Poparadu, Elek (min.85- Popovici) - Pedro Henrique.