A patra înfrângere consecutivă pentru Poli Timişoara, 25-28 cu Pandurii Târgu Jiu

0

Handbaliştii bănăţeni au încheiat returul Ligii Naţionale de handbal în corzi, cu o înfrângere pe teren propriu. CH Poli se află pe locul 7 la jumătatea sezonului regulat, însă pentru a prinde un loc în play-off are nevoie de un joc mult mai bun în retur.

Partida de duminică nu a avut istoric, alb-violeţii conducând pe tabelă doar pentru câteva minute, la scorul de 5-4. Prima repriză a fost relativ echilibrată, însă oltenii au intrat la cabine cu trei goluri avantaj, 12-15. Începutul mitanului secund a fost un tur de forţă al oaspeţilor, care şi-au mărit avansul până la un maxim de opt puncte, 19-27. Bănăţenii şi-au mai revenit pe final şi au revenit pe tabelă, însă finalul partidei i-a „prins” cu trei puncte în spatele adversarilor de la Pandurii Târgu Jiu.

„E o înfrângere grea, pentru că ar fi fost ultimul meci ce ne putea da speranţe pentru play-off. E un eşec pe care îl digerăm destul de greu. Şansele de play-off s-au diminuat foarte mult. Sper ca cele două săptămâni de pauză pe care le avem până la startul returului să ne fie folositoare, să încercăm să ne revenim din şocul celor patru înfrângeri la rând şi să abordăm returul cu încredere.Echipa asta are nevoie de victorii şi sper ca ele să vină cât mai curând”, a declarat antrenorul timişorenilor, Constantin Ştefan, la finalul partidei.

Săptămâna viitoare Liga Naţională continuă cu prima etapă a returului, ceea ce înseamnă că CH Poli Timişoara va evolua în deplasare, la Reşiţa, împotriva CS Caraş-Severin.

Citeşte şi:

HC Caraş-Severin a câştigat derby-ul Banatului în deplasare, 23-22 cu Politehnica Timişoara