Victorie de senzaţie obţinută în ultimele secunde de City'us la Sfântu Gheorghe

0
Victorie de senzaţie obţinută de campioana României

Campioana României la futsal, City’us Târgu-Mureş a învins cu scorul de 5 la 4 în deplasarea de la Sfântu Gheorghe, într-un meci contând pentru etapa a XIV-a a Ligii 1. Victoria formaţiei mureşene a fost adusă de Florin Ignat, cu 19 secunde înainte de final, cu un şut puternic.

Mingea, după ce a lovit bara transversală, a trecut dincolo de linia porţii, aducând astfel toate punctele puse în joc echipei campioane. Ignat a fost eroul celor de la City’us, cu 4 goluri marcate.

Cu toate că victoria a venit doar pe final, partida a fost dominată de târgumureşeni, cu 4 minute înainte de final, tabela consemnând rezultatul de 1-4. Antrenorul gazdelor, Jakab Zoltan a scos portarul, iar Spicom a înscris de 3 ori, în intervalul minutelor 37-40. Cei din Sfântu Gheorghe au profitat şi de o lovitură de la 6 metri, acordată în urma unui fault comis de Mimi Stoica, dar mai ales de autogolul lui Florin Matei, care a trimis în propria poartă pasa dată în faţa porţii de un adversar. Era minutul 39 şi 30 de secunde, iar gazdele se bucurau de un egal nesperat.
Meciul însă nu era încheiat. Ignat primeşte o pasă în adâncime şi şutează cu sete spre poarta lui Grigoraş. Mingea trece de linia porţii, după ce loveşte transversala şi golul este acordat, corect, de arbitrul Gabriel Gherman.

Iată şi minutele marcării golurilor: Ignat (15, 21, 31, 40) şi Florin Matei (25).
Pentru City’us au început partida: Klein – Ignat, Lupu, Gherman, Florin Matei. Au mai jucat: Nicuşan, Mimi Stoica, Csoma Alpar, C. Matei, Covaci.

Victoria de la Sf. Gheorghe a fost cea 13-a a sezonului pentru City’us. În etapa viitoare, campioana va sta, următoarea partidă fiind la începutul lunii martie, pe teren propriu, cu CSMS Iaşi.