Tur de campionat perfect pentru campionii de la City’us

0
O nouă victorie pentru campioni

City’us Târgu-Mureş încheie turul ligii 1 la futsal cu maximum de puncte. În ultima etapă a turului, târgumureşenii au învins în deplasare la Odorheiul Secuiesc, scor 6-3.

În faţa unei echipe în care singurul jucător care a pus probleme a fost fostul component al celor de la City’us, Szocs Laszlo, victoria a fost mult mai clară decât o arată scorul.

Primul gol al meciului a fost înscris de Cosmin Gherman, în minutul 7, cu o reluare de efect, din pasa lui Lupu: 0-1. Campionii îşi dublează avantajul peste alte 3 minute. Contraatacul purtat de Lupu şi Ignat este finalizat de jucătorul gazdelor Barna, care intră cu tot cu minge în poartă: 0-2.

Au urmat câteva minute de relaxare în rândul echipei mureşene, iar Odorheiul Secuiesc echilibrează partida. Csiki înscrie în minutul 13, după ce un prim şut fusese parat de portarul Klein: 1-2. Cu 3 minute înainte de finalul reprizei, Szocs Laszlo restabileşte egalitatea. Primul şut al său este blocat de goalkeeper-ul Târgumureşean, dar a doua încercare găseşte spaţiul porţii: 2-2.

Repriza secundă a fost dominată în totalitate de City’us. În minutul 22, Ignat încearcă o pasă în careu pentru Gherman, mingea trece pe lângă acesta, îl păcăleşte pe portarul gazelor şi intră în plasă: 2-3. În minutul 26, Florin Matei pătrunde în careu, îi pasează lui Gherman, care înscrie în poarta goală: 2-4. Gazdele mai au o zvâcnire în minutul 27, Demeny reuşind să-l învingă pe Klein: 3-4. Ultimele două goluri sunt reuşite de Florin Matei, în minutele 29 şi 30, primul, după o combinaţie cu Ignat, al doilea cu un şut din afara careului.

Rezultat final, ACS Odorheiul Secuiesc - City’us  3-6.

Cu această victorie, City’us reuşeşte un tur fără greşeală, cu 10 victorii, în cele 10 partide disputate, 30 de puncte, golaveraj 80-29. În ultima partidă din acest an, prima etapă a returului, City’us va juca în deplasare la Cluj-Napoca. Partida se va disputa în data de 10 decembrie, de la ora 18.00.