Târgu-Mureş:City’us în marş triumfal spre titlul de campioană

0

City’us Târgu-Mureş s-a calificat în semifinalele Campionatului Naţional de Futsal, după victoria de ieri seară, 8-1 cu CSM Focşani. A doua victorie a seriei a venit în urma unui joc la discreţia târgumureşenilor, care şi-au permis exersarea unor scheme în vederea partidelor din ultima parte a sezonului.

Iată şi evoluţia scorului: 1-0 Paulinho (9), 2-0 Philipe (11), 3-0 Gherman (23), 4-0 Paulinho (25), 5-0 Pătraşcu (26-autogol), 6-0 Raymond (28), 6-1 Sava (29), 7-1 V. Hugo (32), 8-1 Rodrigo (33).

După victoria cu 9-4 din tur, City’us dorea să încheie seria în 2 jocuri. Prima parte a reprizei a fost o succesiune de ratări la poarta focşăneană. 2 bare şi alte ratări imense, semnate de Nuno Miguel, Gherman, Philipe. Tabela se modifică în minutul 9, la o combinaţie Gherman – Philipe – Paulinho, ultimul punctând cu şut puternic în poarta goală: 1-0. După numai 2 minute, Philipe, excelent angajat în careu, lobează balonul pe lângă portarul din Focşani: 2-0.

Partea a doua a jocului a consemnat alte 7 goluri. Gherman, cu un şut fără speranţe fără portar, Paulinho – pătrundere prin defensiva oaspete şi şut printre picioarele lui Borş, autogolul lui Pătraşcu presat de Molomfălean, Raymond – după o intercepţie în terenul advers, V. Hugo şi Rodrigo, ultimul speculând poziţionarea greşită a zidului la o lovitură liberă.

City’us – CSM Focşani 8-1 şi târgumureşenii se califică în semifinale, unde vor da piept fie cu ACS Od. Secuiesc, fie cu United Galaţi. Gălăţenii conduc cu 1-0, iar a doua dispută are loc în această seară la Odorhei.

În semifinale s-au mai calificat: Design Construct Braşov (6-2, 6-1 cu Moldocor Pt. Neamţ) şi Concordia Chiajna (7-0 şi 5-1 cu Clujana Cluj-Napoca).