0
Sportivii mureșeni veterani, campioni mondiali la lupte libere

Sportivii veterani mureșeni Ambrus Lajos, Ballai Sandor și Recorean Adrian sunt noii campioni mondiali la lupte libere.

În localitatea Budaörs, situată la periferia Budapestei, s-a desfășurat Campionatul Mondial de lupte libere și greco-romane, rezervat veteranilor, competiție care s-a bucurat de o participare numeroasă (640 de concurenți din 49 de țări). Orașul nostru a fost reprezentat cu success de trei concurenți, la lupte libere, care au obținut medaliile de aur.

Click pe poze pentru o GALERIE FOTO cu veteranii de aur ai sportului mureșean

Ambrus Lajos a fost cel mai bun la grupa de vârstă G (66-70 ani), categoria 130 de kilograme. El l-a învins prin tuș pe adversarul din finală, germanul Buchle Manfred, câștigând astfel titlul de Campion Mondial la Campionatele Mondiale de Veterani, el mai având în palmaresul sîu trei medalii de argint și două de bronz.

Ballai Sandor a fost campion la grupa de varsta C (46-50 ani), categoria 130 de kilograme. Finala a disputat-o împotriva adversarului rus Reza-Zade Farkhod, românul câștigând la puncte. Pentru Ballai acesta este cel de-al treilea titlu de campion mondial la Veterani, el având în palmares și cinci titluri de vicecampion mondial.

Recorean Adrian a fost cel mai bun sportiv la grupa de vârstă A (35-40), categoria de greutate 97 de kilograme. În finală, sportivul a câștigat spectaculos la puncte, în cea de-a treia repriză, în fața luptătorului rus Kondratov Mikhail.

Ambrus Lajos și Ballai Sandor provin de la Clubul Sportiv Mureșul Târgu-Mureș, iar Recorean Adrian de la Clubul Sportiv Școlar Târgu-Mureș.