Futsal: Design Construct Braşov a învins în finală pe City US Târgu-Mureş / GALERIE FOTO

0

În primul meci al finalei Ligii Naţionale de futsal, CS Design Construct Braşov a învins, aseară, în Sala Sporturilor „D.P. Colibaşi“, pe City Us Târgu-Mureş, scor 5-4, după prelungiri. Finala se dispută după sistemul „2 din 3“, iar următoarele două partide vor avea loc la Târgu-Mureş.

Meciul a fost unul aprig disputat, cu multe răsturnări de situaţie şi goluri foarte spectaculoase. Mureşenii au început mai bine şi au marcat primele două goluri ale întâlnirii prin Gherman (min. 6) şi Domingues (min. 10), astfel că la pauză oaspeţii au intrat în avantaj.

La reluare, braşovenii antrenaţi de Artur Melo au controlat autoritar partida, izbutind să egaleze situaţia pe tabela de marcaj în doar patru minute, prin Alpar Csoma (min. 24, foto jos) şi Paolo Ferreira (min. 28), astfel că scorul a fost 2-2 cu 13 minute înainte de final.

La faza golului de 2-2, vedeta mureşenilor, jucătorul naţionalei României, Gabriel Molomfălean, a suferit o accidentare serioasă la genunchi, fiind suspect de ruptură de ligamente. Acesta a părăsit terenul pe targă şi a urmărit restul partidei de la marginea terenului.

Braşovenii au continuat să practice un joc ofensiv, iar Mimi Stoica (foto jos la minge) şi-a adus echipa în avantaj în minutul 31, printr-o lovitură de cap, după o ieşire greşită a portarului advers. Însă, trei minute mai târziu, oaspeţii au restabilit egalitatea, după şutul superb, direct în vinclu, al lui Coelho.

Astfel, primul meci al finalei a mers în prelungiri, iar Robert Matei a adus bucuria în tribunele aproape pline ale Sălii Sporturilor, marcând chiar în minutul doi al timpului suplimentar. Robert Matei a semnat dubla un minut mai târziu, transformând o lovitură de pedeapsă prin care a dus scorul la 5-3.

În repriza a doua de prelungiri, Gherman a redus din diferenţă tot printr-o lovitură de pedeapsă, cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar. Momentul psihologic al confruntării s-a consumat cu 20 de secunde înaintea finalului, atunci când portarul gazdelor, Fabio Fiuza, a apărat lovitura de pedeapsă executată de goalkeeper-ul mureşenilor, Carlao.

Nu este normal ca o echipă care-şi propune câştigarea titlului să primească două goluri atât de uşor. Nu ne-am concentrat suficient în prima repriză, dar este important că am revenit în joc după pauză.

Am spus că-mi doresc să câştigăm titlul după două meciuri şi vom face tot posibilul să ne ţinem de cuvânt“, a declarat antrenorul braşovenilor, Artur Melo.

Chiar dacă am început mai slab meciul şi am fost conduşi cu 2-0, am intrat încrezători pe teren după pauză. Am dovedit că avem o echipă valoroasă şi am reuşit să ne impunem în cele din urmă.

Vom da totul pentru a câştiga şi meciul de la Târgu-Mureş. În urma acestui rezultat, în proporţie de 60% suntem mai aproape de câştigarea titlului“, a precizat şi cel mai bun jucător al braşovenilor, Robert Matei.