Târgu-Jiu: Victorie muncită şi meritată a pandurilor

0

Pandurii au reuşit în această seară o victorie în faţa uneia dintre echipele bune ale Ligii I. Gorjenii s-au impus în faţa celor de la FC Vaslui cu scorul de 1-0 prin golul reuşit de Florin Stângă.

În faţa unor tribune aproape pline, doar peluzele fiind în această seară mai puţin populate, Pandurii lui Cârţu au arătat un fotbal bun şi au reuşit să ţină piept unei echipe de cupe europene. Vasluiul a dat o replică bună la Târgu Jiu dar nu l-a putut învinge pe Stanca, portarul gorjenilor având din nou ocazia de a se evidenţia la unele şuturi de la distanţă pe care le-a apărat.

Şi portarul oaspeţilor, Hăisan, a început jocul bine scoţând balonul trimis cu capul de Stromajer şi apoi un balon şutat de Păcurar din lovitură liberă. Acesta nu s-a mai putut opune apoi lui Stângă care a trimis în plasă cu capul din centrarea lui Hidişan. Până la Pauză Stromajer s-a mai remarcat printr-o ratare, la fel ca şi Păcurar care a executat din nou o lovitură liberă reţinută de Hăisan.

După pauză Pandurii au încercat să conserve rezultatul iar FC Vaslui a început să atace în valuri. Cârţu i-a trimis pe teren pe Murgan şi Arrieta în locul lui Grecu şi Stromajer iar pe final de meci i-a dat ocazia nou venitului Lazic să debuteze. Pe final de meci tensiunea a fost foarte mare culminând din nou cu eliminarea de pe teren a antrenorului pandurilor care va fi suspendat la meciul cu Universitatea.