Târgu-Jiu: Fotogalerie/ Spectacol şi victorie pentru Energia

0

Energia Rovinari a reuşit să învingă aseară, în Sala Sporturilor din Târgu-Jiu, formaţia BC Timişoara cu 100 la 93.

Darby a fost din nou la înălţime şi a ridicatde mai multe ori spectatorii în picioare prin fazele spectaculoase pe care le-a reuşit. Slam dunk-uirile sale din finalul meciului au fost devastatoare şi au înclinat decisiv balanţa în favoare echipei noastre.

Energia a început mai slab meciul şi, după primul sfert, oaspeţii conduceau cu 23 la 17. Energia a revenit în sfertul al doilea prin coşurile marcate de Lupusavei şi Troupe, astfel încât baschetbaliştii echipei gorjene au intrat în avantaj la pauză cu 44-39.

Şi după pauză, Energia s-a aflat la conducerea meciului. Darby a vioara a întâia, iar baschetbaliştii formaţiei bănăţene nu au putut să anhileze driblingurile star-ului Energiei. Coşul de 100 de puncte a fost marcat tot de Darby, care a fost cel mai bun de pe teren, cu 28 de puncte înscrise. Troupe a marcat 19 puncte, iar Bigus 15. De la oaspeţi s-au evidenţiat Pesic cu 25 de puncte marcate şi Dzambic cu 23 de puncte.

Spectatorii şi-au încurajat frenetic baschetbaliştii favoriţi, iar Darby a fost asaltat de suporterii dornici să obţină autografe şi să se fotografieze cu baschetbalistul american.

Antrenorul Energiei, Slobodan Nikolic, a spus că pauza este binevenită: „Timişoara este o echipă foarte bună, care ştie foarte mult baschet, are jucători experimentaţi. A fost un meci în meci în care ştiam că se vor înscrie foarte multe punct. Am jucat un baschet foarte bun, am pierdut acele meciuri în ultimele secunde, dar este nevoie şi de pauză atât pentru jucători cât şi pentru antrenori“.