Târgu-Jiu: Enegia a părăsit Cupa României

0

Baschetbaliştii de la Energia Rovinari a părăsit Cupa României după ce au pierdut şi meciul retur cu U Mobitelco Cluj.  Gorjenii pierduseră în turul de la Cluj la o diferenţă de 11 puncte şi sperau să poată învinge la Târgu Jiu la o diferenţă mai mare pentru a se califica.

Învinşi la Cluj în turul primei manşe a Cupei României la o diferenţă de 11 puncte, baschetbaliştii de la Târgu Jiu au fost învinşi de clujeni şi pe teren propriu. Scorul partidei disputate în Sala Sporturilor a fost de 75 – 94, gorjenii lui Theo Evans neavând nici o şansă în faţa puternicei echipe clujene.
Energia a pierdut practic meciul de la Târgu Jiu din primul sfert în care oaspeţii s-au impus la o diferenţă mai mare decât în meciul de la Cluj, scor 8-29, dar Energia a revenit în joc şi a câştigat sfertul doi cu 24-18. Al treilea sfert a revenit din nou clujenilor care s-au impus cu 15-26. Văzându-se calificaţi deja oaspeţii au apelat la jucătorii de rezervă în ultimele zece minute, prilej pentru Energia de a câştiga acest ultim sfert, scor 28-21. Principalii marcatori ai Energiei au fost
Griffin, cu 19 puncte, Troupe, cu 18, şi Joe Barber cu 17 puncte.