FOTOGALERIE Rezultat nul în meciul de debut al echipei Pandurii în Europa League

0

Pandurii a terminat la egalitate, 0-0, meciul de debut în Europa League, primul în cupele europene din istoria clubului, disputat în deplasare, împotriva echipei Levadia Talinn, din Estonia.

Pandurii a dominat meciul şi a avut cele mai mari ocazii de a înscrie. În min.6, Matulevicius a reluat cu capul din 6 metri, dart mingea a trecut pe lângă poartă. Tot Matulevicius şutează, în min.12, dar portarul gazdelor se opune şi tabela rămâne neschimbată. în min. 30, Pandurii este foarte aproape, din nou, de deschiderea scorului. Nistor şutează de la 15 metri, dar un fundaş al Levadiei respinge în corner. Şi Eric a trecut pe lângă deschiderea scorului. Acesta a şutat de la 25 de metri, la colţul lung, dar portarul echipei estoniene a reţinut cu dificultate.

Ocazii peste ocazii pentru Pandurii

În a doua repriză, tot Pandurii s-a aflat la cârma jocului. În min., Matulevicius ratează o ocazie foarte mare. Acesta a reuşit o preluare frumoasă şi a şutat, dar mingea a trecut pe lângă poartă. Ocaziile continuă să curgă la poarta echipei din Estonia. Portarul Smishko poate fi declarat omul meciului, după ce a respins de două ori în aceeaşi fază şuturile lui Matulevicius şi Nistor. Cu 18 minute înainte de final, Pandurii au fost doar la câţiva centimetri de a deschide scorul. Mingea lovită cu capul de Paraskevas s-a oprit în transversală. Eric s-a aflat din nou foarte aproape de a înscrie din lovitură liberă, dar portarul Simshko a respins în corner.