Energia Târgu Jiu a învins, în EuroCup, echipa franceză Le Havre

0

Echipa masculină de baschet Energia Târgu Jiu a câştigat aseară duelul, de pe teren propriu, cu Le Havre din EuroCup. Meciul s-a jucat la Piteşti, pentru că sala de la Târgu Jiu se afln în proces de modernizare.

Scorul întâlnirii a fost 78-68. Echipa gorjeană  a vut un start de meci foarte slab. Le Havre a condus cu 26-9 după primul sfert, iar în pauza mare a intrat cu avantaj de 12 puncte. Echipa gazdă a reuşit o repriză secundă senzaţională.

Cei mai buni marcatori pentru Energia au fost Troupe şi Mack, care au înscris 36 de puncte împreună. În plus, Troupe le-a oferit colegilor şi 10 pase decisive.

Aceasta a fost prima victorie pentru gorjeni în grupa S din EuropeCup. În celălalt meci al grupei S din Fiba Europe Cup, Pienos a pierdut acasă în faţa celor de la Cibona Zagreb, scor 90-95.