Energia, pe podium în Final 4-ul EuroChallenge

0
Energia s-a clasat pe locul trei în EuroChallenge                                     FOTO: Sabin Cornoiu, facebook

Echipa de baschet Energia Târgu Jiu s-a clasat pe locul trei în EuroChallenge, după ce a învins, în Final 4, gruparea germană Fraport Skyliners, cu scorul 83-80.

Final Four a avut loc în localitatea Trabzon din Turcia. În primul meci, Energia a pierdut în faţa echipei gazdă Trabzonspor şi, astfel a jucat finala mică împotriva formaţiei germane Fraport Skyliners.

Energia

Meciul a fost echilibrat şi desfăşurarea jocului i-a ţinut cu sufletul la gură pe spectatori. La meci a fost prezent şi premierul României. Echipăa gorjeană a fost susţinută de o galerie inimoasă. Energia a făcut un joc bun în primele două reprize după care a cedat al treilea sfert, când echipa germană a trecut în avantaj. Finalul a fost dramatic, iar victoria a fost adusă cu doar două secunde înainte de final de Watson cu o aruncare de 3 puncte.

Baschetbaliştii echipei gorjene au fost premiaţi de Carmen Tocală, secretar de stat în Ministerul Tineretului şi Sportului şi de primarul oraşului Trabzon.