Energia a învins pe BCM U Piteşti şi a urcat pe locul şase în Liga Naţională de Baschet

0
Watson a fost cel mai bun marcator de la Energia

Energia Târgu Jiu a reuşit să se impună în această seară, pe teren propriu, cu scorul de 87-80 în faţa echipei BCM U Piteşti, care ocupa locul 3 înainte de această confruntare.

Spectactorii au afişat, la începutul meciului, îndemnuri, precum «Corectitudine=Perfomanrţă» sau «Cel mai bun să câştige», făcând trimitere la meciul de la Sibiu, din sferturile de finală ale Cupei României, când Energia a pierdut meciul. Piteştiul a început mai bine şi, după numai două minute de joc, conducea cu 9-0. Primele puncte pentru Energia au fost înscrise abia după trei minute şi jumătate de la începerea meciului, prin Tal. Energia a început să se apropie de adversar, iar Troupe a dus scorul la 8-10. Tal reuşeşte să egaleze la 10 după aruncări libere marcate, da apărarea continuă să fie inexactă. Watson, cel mai scund jucător de pe teren, reuşeşte un capac spectaculos. Prima repriza se încheia cu scorul 14-17.

BCM U nu a înscris niciun punct în patru minute

Energia începe bine repriza a doua, printr-un coş de 3 puncte reulit de Sullivan. Darby reuşeşte un coş de 3 puncte şi Energia preia conducea, 20-19. Diferenţa a continuat să crească, iar la finalul primei reprize distanţa dintre cele două echipe a fost de 10 puncte, 44-34.

Apărarea a lăsat de dorit în repriza a treia, iar echipa din Piteşti a reuşit să înscrie aproape la toate atacurile. Ross reuşeşte o aruncare de 3 puncte, iar BCM U PIteşti se apropie la numai un punct de Energia, 54-53. Glyniadakis reuşeşte să marcheze, dar Piteştiul dă o replică puternică şi reuşete o aruncare de 3 puncte. Darby rămâne liderul Energiei şi reuşte un coş cu fault, astfel încât echipa gorjeană termină în avantaj repriza a treia, 59-58.

Tal deschide ultima repriză cu o aruncare reuşită de 3 puncte. Baschetbaliştii de la Energia sunt mult mai atenţi în apărare, iar BCM U Piteşti nu a reuşit să marcheze niciun punct în primle patru minute din ultima repriză. Energia a reuşit să păstreze un avans confortabil. Scorul final a 87-80.

Ross, de la BCM U Piteşti, a reuşit să marcheye 30 de puncte, în timp ce cel mai bun marcator de la Energia a fost Watson cu 20 de puncte.

Energia urcă, în urma acestei victorii, pe locul şase în clasament Ligii Naţionale de Baschet.