Energia a câştigat primul meci susţinut la Sala Voievod Litovoi din Târgu-Jiu.

0

Echipa de baschet Energia a învins, marţi seara, SCM U Craiova, în derby-ul Olteniei, în primul meci desfăşurat în Sala Voievod Litovoi din Târgu-Jiu, care aparţiune unei şcoli generale.

Echipa gorjeană a învins cu scorul 86-82, după o repriză de prelungiri. Partida a fost restantă din cadrul etapei a 13-a. Craiova a începujt mai bine şi a condus cu 10-0, iar la pauza mare conducea cu 42-29. Energia a revenit prin Porter Troupe, care a încris de patru ori de la mare distanţă. Craiova a avut posibilitatea de a câştiga, dar Cătălin Burlacu a transformat doar o lovitură liberă din cele două şi a egalat la 74. În repriza de prelungiri, Energia a dominat şi a reuşit să se impună.

Porter Troupe a fost cel mai bun marcator cu 29 puncte şi Callistus Eziukwu a adăugat 20 puncte