Cum explică Edi Iordănescu eşecul cu Astra

0

Antrenorul echipei Pandurii, Edi Iordănescu, explică apatia din jocul echipei sale din prima repriză prin faptul că jucătorii nu au  avut timp suficient de odihnă.

Edi Iordănescu spune că jucul echipei sale a suferit în prima repriză, deşi a jucat din minutul 22 cu un jucător în plus: ƒ„Jocul nu a început aşa cum îmi doream. Pe de-o parte este de înţeles, pentru că între noi şi adversarul nostru erau două zile de recuperare. Nu este uşor ca, după o deplasare lungă şi un joc epuizant la Ploieşti în nişte condiţii grele, să recuperezi din punct de vedere fizic sau mental. Sunt conştient că ne aşteaptă o deplasare foarte grea, în ciuda locului pe care se află Oţelul, pentru că este o echipă care joacă fotbal. Am încercat să fac modificări în primul 11 pentru a împrospăta puţin lotul. Nu am început jocul bine. Nu am avut consistenţă şi claritate, dar a venit momentul cu cartonaşul roşu, după care mă aşteptam să fim puţini mai limpezi şi să găsim mijloacele necesare să desfacem adversarul şi să ne creăm ocazii“.

Tehnicianul susţine că a încercat Pandurii s-a aflat la cârma jocului în repriza a doua:

„Nu am gestionat aşa cum trebuie situaţia, după care a venit momentul pauzei şi am făcut două modificări. În plus, sarcinile pe care le-am trasat au fost pentru a dezvolta jocul şi a împinge mai mult liniile. Am încercat să mutăm mai mult jocul în benzi şi să avem o circulaţie mai bună, să ne creăm ocazii şi să marcăm, lucru care s-a şi întâmplat. În repriza a doua, Pandurii a fost echipa care a jucat, beneficiind şi de un jucător în plus.

Edi Iordănescu a precizat că golul marcat pe finalul meciului a fost frustrant: „Ne-am creat ocazii şi am marcat. Am avut şi 2-3 ocazii clare în care puteam să marcăm şi să închidem jocul. E frustrant că pe finalul meciului la o minge care nu spunea nimic, la care noi, în loc să respingem, am fost neglijenţi, a venit acea execuţie extraordinară şi ne-am văzut egalaţi“.