Buleică îi salvează scaunul lui Grigoraş. Pandurii învinge la Braşov cu 3-0

0

Buleică a fost într-o zi de graţie şi a reuşit să marcheze de două ori şi să creeze alte faze importante. În meciul cu Braşov, şi apărarea a funcţionat foarte bine şi fără erori.

Prima ocazie aparţine echipei Pandurii. Buleică centrează pentru Shalaj, dar lovitura de cap a acestuia trece pe lânga poartă. Pandurii continuă să joace bine şi îşi crează o altă ocazie de marca, Shalaj centreaza în faţa porţii, dar Buleică nu ajunge să împingă mingea în poarta goală. În min.22 vine şi rîndul echipei din Braşov să-şi treacă în cont prima ratare. Constantinescu reia cu capul din centrul careului, dar trimite peste poartă.

În min. 32, Anton execută periculos o lovitură liberă din marginea careului, dar Marinescu reţine cu siguranţă. După trei minute, braşovenii ratează o ocazie mare de a marca. Agavonici pătrunde pe partea stângă, centrează, dar Constantinescu nu poate să preia din faţa porţii.

În minutul 37, Enceanu ajunge în faţa porţii, singur cu Stanca, încearcă să lobeze, dar portatul echipei Pandurii reuşeşte să reţină. În min. 39, Pandurii deschide scorul. Shalaj centreacă perfect la colţul lung şi Buleică marchează cu capul. Braşovul dă imediat replica. Stanca iese hazardat până în marginea terenului, iar acelaşi Enceanu trece mingea pe lângă el, dar şi pe lângă poartă.

După marcarea golului, FV Braşov presează în căutarea golului egalizator.

În min. 42, în careul echipei gorjene se petrece o fază controversată. O minge pasată se loveşte de mâna lui Momcilovici, care se afla chiar pe linia careului, dar jucătorul echipei Pandurii se afla cu spatele la minge. Faza nu este sancţionată de arbitru.

Buleică, omul meciului

Jocul la începutul celei de a doua reprize este echilibrat. Pandurii pune încet-încet stăpânire pe joc şi combină mult mai bine, dar fazele se opresc în careul echipei braşovene. În min. 56, Buleică aflat într-o zi de graţie şutează periculos, din unghi, iar Marinescu respinge cu dirficultate în corner. FC Braşov începe să pună presiune, dar fără să se apropie periculos de poarta apărată de Stanca. Nistor continuă şi în meciul cu Braşov evoluţia slabă, cu toate că aleargă foarte mult. Acesta execută o lovitură liberă în afara terenului.

În min. 66, FC Braşov are cea mai mare ocazie de a marca din cea de-a doua repriză. Leko reia cu capul de la 6 metri, iar mingea trece foart puţin pe lângă poarta

pandurilor. În min. 70, Aganovici execută o lovitură loberă din marginea careului, dar Stanca este la post şi reţine. Pandurii este presată tot mai mult de FC Braşov, care primeşte uşor lovituri libere din preajma careului.

În min. 74, Buleică reuşeşte o fază de excepţie. Pătrunde printre doi jucători braşoveni, şutează din marginea careului, mingea loveşte bara şi intră poartă. 2-0 pentru Pandurii şi Petre Grigoraş reuşeşte să-şi salveze scaunul.

Până la urmă, în min. 80, Nistor este înlocuit de Predescu, după un nou meci foarte slab prestat de mijlocaşul împrumutat de la echipa franceză Evian. FC Braşov domină, dar fără să pună în pericol poarta lui Stanca. În min. 83, în careul echipei gorjene se petrece o fază periculoasă. Santos nu reuşeşte să lovească mingea şi cade în careu, dar Pandurii scapă cu faţa curată.

În min. 88, Roman înscrie pentru 3-0, după ce scapă singur cu portarul echipei braşovene.

În minutele de prelunguiri, FC Braşov reuşeşte să marcheze, dar golul este anulat pe motiv de fault la portar.