VIDEO ICIM Arad - Târgovişte 77-78. Primul meci al finalei Ligii Naţionale feminine

0

Fetele de la CSM Târgovişte au făcut primul spre titlul de campioană la baschet. Finalista de anul trecut a câştigat cu 78 la 77 primul meci din ultimul act, chiar pe terenul deţinătoarei trofeului, ICIM Arad. Meciul al doilea are loc miercuri, de la ora 19:00, în direct la Digi Sport 2.

Dramatismul a atins cote maxime în primul meci al finalei Ligii Naţionale. CSM Târgovişte a câştigat la limită după ce a condus pe aproape întreaga durată a meciului de la Arad, contra lui ICIM. Cele 9 puncte marcate de americanca Destiny Williams le-au ţinut în joc pe arădence în primul sfert, la capătul căruia gazdele erau conduse cu patru puncte.

Până la pauza mare, CSM Târgovişte şi-a extins avansul, iar în debutul celui de-al treilea sfert jucătoarele oaspete au avut chiar 15 puncte avans (38-53). Aradul a revenit puternic şi a încheiat sfertul la doar patru puncte distanţă. Cu 15 secunde rămase din meci, gazdele au preluat pentru prima oară conducerea, cu un punct.

Smith le-a readus în avantaj pe târgoviştence, iar Rhoads a ratat aruncarea în ultima secundă, astfel că s-a terminat 78-77 pentru echipa oaspete. Destiny Williams a încheiat meciul cu 24 de puncte, iar cea mai bună marcatoare a partidei a fost o altă americancă, Jenna Smith, de la CSM, cu 25 de puncte.