Victorie pentru echipa lui Gică Popescu. Alro Slatina – Chindia Târgovişte 1-2

0

Chindia Târgovişte a obţinut, ieri, a doua victorie din acest sezon, după ce a trecut pe Alro Slatina cu scorul de 1-2. Georgian Honciu şi Răzvan Dobre au fost aproape e gol în repetate rânduri, însă reuşita târgovişteană a fost semnată de Bobbi Verdeş, care a fructificat în minutul 16 o pasă în adâncime ce a pus pe picior greşit întreaga apărare olteană.

Aplicând ceea ce a devenit parcă "specialitatea casei" la Chindia, roş-albaştrii au făcut din nou pasul înapoi, lucru care le-a permis fotbaliştilor de la Alro să reintre în joc şi să devină tot mai periculoşi. Egalarea a venit în minutul 58, după o "torpilă" de la peste 20 de metri ce l-a învins pe Dorian Perianu.

Faza meciului a fost consemnată zece minute mai târziu, atunci când Dulcea a trimis mingea în poartă după un şut respins în faţă de goalkeeper-ul târgoviştean, reuşita fiind însă anulată din cauza unui ofsaid, vehement contestat din tribună. Biciuţi parcă de spectrul pierderii unui meci pe care l-au dominat pe aproape întreaga sa durată, jucătorii Chindiei au reluat atacurile, iar reuşita de trei puncte a venit în minutul 85, atunci când Răzvan Dobre a înscris cu calm, după o combinaţie Verdeş-Honciu (cei doi marcatori de la Slatina sunt şi golgeterii echipei, cu câte 3 reuşite în acest sezon).

Antrenorii Silviu Dumitrescu şi Adrian Bogoi au folosit următoarea formulă: Perianu – Pătru, Morariu, Mladen, Dinu (Carnariu, min. 89) – Rădoi, Honciu, Cherchez (Şerban, min. 62), Dobre – Gavrilă (Radu, min. 75), Verdeş.