Târgovişte: MCM pierde primul meci în Fiba EuroCup

0

Municipal MCM Târgovişte a cedat în deplasare la KV Imperial AEL Limassol, cu scorul de 88-75 (26-20, 20-20, 24-20, 18-15).

Joi seară a avut loc, la Limassol, primul meci al echipei Municipal MCM Târgovişte în grupa H a Fiba EuroCup. Echipa antrenată de Cătălin Tănase a pierdut cu scorul de 88-75.
Meciul a început foarte prost pentru Boriga şi compania, care la jumătatea primului sfert, s-au văzut conduse cu 14-8. Diferenţa s-a menţinut până la pauza mare, când KV Imperial era la cârma meciului, scor 46-40.

Doron şi Anosike au ratat din toate poziţiile

După pauză, Shay Doron a încercat să facă minuni, dar nu a izbutit decât să rateze exasperant. Deşi a fost cea mai bună marcatoare de pe teren, ea a avut procentaje dezastruoase: 5 coşuri din 11 încercări de la 2 puncte şi  un coş din şapte aruncări din afara semicercului. Nici vedeta Nicky Anosike, adusă cu surle şi trâmbiţe din WNBA, nu a rupt gura târgului. Ea a recuperat de opt ori, dar a fost ineficientă pe faza ofensivă reuşind doar 5 puncte din 22 posibile.

Emma Randall a fost singurul plus

Australianca Emma Randall, cea mai bună jucătoare a echipei de sub turn, marcatoare în 6 din cele 7 încercări de sub panou, a fost singura dintre vedetele transferate în această vară, care a confirmat aşteptările suporterilor şi ale conducerii echipei. În ultimul sfert, Randall nu şi-a mai putut ajuta echipa, fiind eliminată pentru cinci greşeli personale, iar MCM nu a reuşit să revină şi a pierdut, în cele din urmă la o diferenţă de 13 puncte.

Marcatoarele echipei noastre au fost: Levitsky 2p, Părău 10p, Boriga 6p, Randall 14p, Doron 22p, Troina 11p, Ogorodnikova 5p, Anosike 5p.
În celălalt meci al grupei, Dinamo Kursk a trecut acasă de turcoaicele de la Samsun Basketball cu scorul de 58-42.