Târgovişte: Al doilea succes pentru MCM la Cupa Chindia

0

Al doilea succes pentru MCM la Cupa Chindia

CSM MCM Targoviste a câștigat pentru al 2-lea an consecutiv trofeul „Cupa Chindia”. În 2008, MCM trecea de Sf. Gheorghe și Dunav Russe, iar anul acesta învinsele târgoviștencelor s-au numit Dunav Russe, campioana Bulgariei și Sdent Sierre Basketball, campioana Elveției.

MCM Târgovişte – Dunav Econ Ruse 75 – 65 (20 – 17, 12 – 12, 25 – 17, 18 - 19)
Marți, deși nu a strălucit, MCM Târgovişte a obţinut victoria în faţa unei echipe bulgare care a practicat un baschet de înaltă calitate. Campioana a avut un start nereuşit, fiind condusă la un moment dat cu un neaşteptat 8 – 0, iar la pauză MCM a condus la numai trei puncte. Sfaturile oferite de Cătălin Tănase la vestiare au avut efect, iar în sfertul al treilea Târgoviştea şi-a impus punctul de vedere printr-un joc ceva mai organizat. Avansul luat după 30 de minute joc efectiv s-a dovedit a fi suficient, iar faptul că baschetbalistele din Russe au câştigat sfertul de final n-a mai contat decât pentru statisticieni.

MCM Targoviste - Sdent Sierre 83-54 (21-20, 24-12, 21-15, 17-7)
Joi seară, în ultimul meci, campionele au avut de tras, doar în prima parte când echilibrul s-a văzut și pe tabelă, 21-20. Imediat după începutul sfertului 2, dominația formației lui Tănase a fost din ce în ce mai clară și nu s-a pus niciun moment problema câștigătoarei.
Cea mai bună marcatoare a fost Katya Levitski, jucătoarea din Israel fiind desemnată și coșgheterul întrecerii, în timp ce MVP a fost aleasă australianca Emma Randall.