Sorana Cîrstea out!

0

Târgovişteanca a fost eliminată în această dimineaţă, în turul doi la Australian Open, de rusoaica Alisa Kleybanova, cu scorul de 6-4, 6-3.

Deşi scorul arată că victoria favoritei numărul 27 a fost una obţinută uşor, lucrurile nu au stat de loc aşa. Cîrstea a reuşit să facă break-ul de trei ori în această confrunatre, dar retururile în forţă ale Kleybanovei au făcut diferenţa (27-15). În plus Sorana a făcut 39 de greşeli neforţate, faţă de numai 24 ale Kleybanovei.

S-a certat cu arbitrii

Reprezentanta noastră, în vârstă de numai 19 ani s-a luptat bine în setul secund şi dacă n-ar fi existat câteva mingi de break ratate, ar fi putut duce partida în decisiv.
Mai mult Cîrstea a avut şi un moment de nervozitate excesivă la adresa arbitrilor, la jumătatea setului doi, când o minge trimisă afară, la mustaţă, a costat-o o oportunitate de break. La următorul serviciu al Klezbanovei, Cîrstea a reuşit break-ul, dar rusoaica a pus presiune pe jucătoarea noastră şi a revenit imediat.
Meciul s-a încheiat într-o oră şi 42 de minute cu o minge de meci salvată de Cîrstea, dar şi cu trei şanse ratate de tânăra târgovişteancă.