Scântei la Chindia după victoria chinuită cu juniorii Sportului!

0

Târgoviştea a obţinut prima victorie din retur, 2-0 cu o garnitură a Sportului Studenţesc în care s-au regăsit doar puşti de 17-18, mezinul echipei fiind portarul Vâlceanu (1996).

Chiar şi în faţa unor juniori, Chindia a avut reale probleme, încasând trei cartonaşe galbene în prima parte a meciului şi având nevoie de 63 de minute pentru a deschide scorul. Voduţ a spălat ruşinea, înscriind din centrarea lui Pătru, iar Verdeş, zece minute mai târziu, a închis tabela cu o lovitură de cap după o minge aruncată în careu de Dobre.

Sportul a deplasat la Târgovişte doar 12 jucători, care au mâncat câte un sandviş cu parizer înainte de meci. Trei puncte mari pentru Chindia, dar o evoluţie, cel puţin în prima repriză, dezamăgitoare.

O mie de fani au înfruntat ploaia şi vântul rece pentru a fi alături de favoriţi pe stadionul Eugen Popescu.

Gică a fugit de presa dâmboviţeană!

Preşedintele onorific al Chindiei Târgovişte nu a oferit nicio declaraţie jurnaliştilor dâmboviţeni prezenţi la stadion. Nu ar fi fost nicio problemă, nimeni nu îl poate obliga pe Popescu să vorbească presei locale, însă modul cum Baciul a tratat mass-media de la Târgovişte spune multe şi, în egală măsură, lasă de dorit. În timp ce jurnaliştii îl aşteptau la ieşirea de la vestiare, Baciul şi-a sunat şoferul – nimeni altul decât fostul vicepreşedinte Sorin Lungu - şi l-a chemat la intrarea la tribuna I, pentru a evita să dea ochii cu ziariştii târgovişteni.

Înainte de a părăsi baza Chindiei, Popescu şi-a făcut totuşi timp să dialogheze cu reprezentanţii unui post central de televiziune. În aceeaşi situaţie cu reprezentanţii presei locale s-a aflat şi preşedintele clubului, Mihai Trifan, care a organizat ca la carte primul meci al Chindiei în retur.

“Noi l-am aşteptat pe Gică şi am fi vrut să stea la tribuna oficială, lângă noi. Am pregătit totul, să fie bine. Dacă nu a vrut, asta e”, a declarat Trifan pentru liga2.ro.

Popescu a văzut meciul de la tribuna a doua, împreună cu Sorin Lungu şi Sorin Rădoi. Se pare că Gică Popescu şi Mihai Trifan s-ar fi contrat pe tema accidentării lui Sorin Rădoi. Oficial, căpitanul Chindiei ar fi suferit o ruptură de ligamente la Năvodari şi ar putea rata finalul sezonului.