Radu Papoe, câştigător al Cupei Pro Tenis la dublu

0

Radu Papoe a avut un început de săptămână perfect. Tenismenul legitimat la CS Târgovişte a reuşit să câştige Cupa Pro Tenis, în proba de dublu, alături de Ionel David, de la Al Body Bucureşti.

Perechea Papoe/Ionel a ieşit învingătoare la categoria Under 14. după ce a înregistrat numai victorii la turneul final al concurcusului din capitală. Astfel, pe tabloul şah al competiţiei, binomul târgovişteano-bucureştean a terminat în fruntea podiumului, după ce s-a impus pe rând în faţa unor perechi formate din Andrei Butnaru (TC Wilsor Bucureşti)/ Aras Saki (AS TC Bucureşti) – 6-0, 6-0, Ciprian David (AS CT Masters Bucureşti)/ George Naidin (Universitatea Cluj) – 7-6 (1), 6-3 şi Dragoş Buzoianu (CS AS Club Politehnica)/ Cezar Chicosu (CSŞ Mircea Eliade Bucureşti) – 6-4, 6-0. În ceea ce priveşte proba de simplu a Cupei Pro Tenis, Papoe s-a oprit în semifinale, după ce a fost întrecut în trei seturi, 6-4, 2-6, 6-4, de favoristul 2, Tudor Burduf, de la CS Dinamo Bucureşti. Până la urcarea în penultimul act al competiţiei, dâmboviţeanul a trecut în sferturi de Bogdan Apostol (CS Dinamo) -6-1, 6-0, în turul doi de Cezar Chicosu (CSŞ Mircea Eliade) – 6-2, 6-2 şi în runda inaugurală de Andrei Jianu (AS TC Bucureşti) – 6-2, 6-0.