HCM Baia Mare a cucerit Cupa României la handbal feminin

0

Vicecampioana României la handbal feminin, HCM Baia Mare, a cucerit, duminică, la Târgovişte, Cupa României, pentru a doua oară consecutiv, după ce a învins în finala competiţiei formaţia HCM Roman, cu scorul de 23-21 (11-8).

Tot duminică, în finala mică, echipa Corona Braşov s-a impus în faţa formaţiei SCM Craiova, cu scorul de 34-24 (18-10), cucerind astfel medalia de bronz a Cupei României.

Rezultatele anterioare înregistrate în Cupa României, la turneul de la Târgovişte, sunt următoarele: SCM Craiova - "U" Jolidon Cluj 25-23 (15-13), HCM Baia Mare - HC Zalău 31-21 (14-12), Corona Braşov - CSM Ploieşti 30-28 (15-16) şi HCM Roman - Ştiinţa Bucureşti 31-17 (12-8), în sferturi, respectiv "U" Jolidon Cluj -Universitatea Neptun Constanţa 33-23 (16-14), CSM Ploieşti - Mureşul Târgu Mureş 37-34 (17-14), CSM Bucureşti - Corona Braşov 25-30 (11-12), HCM Roman - Dunărea Brăila 26-19 (15-8), Ştiinţa Bucureşti - CSM Cetate Deva 23-22 (9-9) şi HCM Baia Mare - HCM Râmnicu Vâlcea 33-27 (16-10), în optimile de finală.

În semifinale, HCM Baia Mare a învins Corona Braşov, cu scorul de 32-21 (14-10), iar HCM Roman a trecut de SCM Craiova, cu 24-20 (14-9).

În sferturi au fost calificate direct echipele HC Zalău şi SCM Craiova, conform tragerii la sorţi, după ce la startul competiţiei s-au aflat doar 14 echipe, cele 12 din Liga Naţională şi două invitate din eşalonul inferior (Mureşul Târgu Mureş şi Ştiinţa Bucureşti).

Câştigătoarea Cupei României va evolua sezonul viitor în Cupa Cupelor, dar în funcţie de clasamentul final al Ligii Naţionale, în această competiţie continental ar putea ajunge şi finalista sau ocupanta locului III în Cupa României.

În sezonul 2014-2015, FR Handbal poate înscrie cinci echipe feminine în cupele europene, după cum urmează: campioana în Liga Campionilor, două în Cupa EHF şi două în Cupa Cupelor.