FOTO Luptătoarea Maria Cioclea a luat argintul la Turneul internaţional “Dumitru Pârvulescu & Vasile Iorga”

0

Maria Cioclea, luptătoare legitimată la Clubul Sportiv Târgovişte, a câştigat medalia de argint la Turneul internaţional “Dumitru Pârvulescu & Vasile Iorga”, desfăşurat în Sala Sporturilor din Bucureşti.

Sportiva antrenată şi descoperită de Cornel Cornea a cucerit la puternicul turneu medalia de argint, în limitele categoriei 50 de kilograme.

În lupta pentru aur, luptătoarea de la CS Târgovişte a cedat în faţa unei alte românce, Ştefania Priceputu, sportivă legitimată la CSA Steaua Bucureşti. A

Luptătorii români şi-au adjudecat deja 6 medalii la Turneul Internaţional de Juniori ,,Dumitru Pârvulescu &Vasile Iorga". La Lupte Feminine, categoria 50 kg Ştefania Priceputu a obţinut primul loc după ce s-a impus în finală în faţa Mariei Cioclea (loc 2) iar la categoria 72 kg, Niţu Maria Larisa a obţinut şi ea locul 2. La Lupte Greco-romane au urcat pe podium următorii sportivi: Stoica Manuel (60 kg) - locul 3; Dosoftei Alexandru (67 kg) - locul 3; Cojog Vasile (77 kg) locul 2.

lupte
lupte

Viaţa de film a Mariei Cioclea

Maria Cioclea (17 ani) a fost salvată de pe maidan şi a ajuns în lumea sportului de performanţă. Era o fire rebelă şi de multe ori se bătea cu băieţii, iar la şcoală era oaia neagră a clasei.

Maria a fost abandonată de părinţi la doar 9 luni din cauza situaţiei materiale precare. A fost crescută de mătuşa sa, însă, inevitabil, viaţa de maidan şi-a pus amprenta asupra ei.

Se bătea cu băieţii, se certa cu profesorii şi juca fotbal. De altfel, la o partidă de fotbal a fost descoperită de cel care i-a schimbat viaţa: profesorul Cornel Cornea, antrenorul său de lupte.