DISPERARE! Tribuna a erupt după circul de la Târgovişte: "Blatiştilor"

0

Cine îşi închipuia că Târgoviştea…severinenilor Flavius Stoican, Bobi Verdeş sau Cristian Poiană va încurca Gazul în cursa pentru locul 3, s-a înşelat amarnic. În loc de un fotbal de calitate, între două pretendente la promovare - nu-i aşa? - 2.000 de oameni au asistat miercuri la o partitură jalnică, cu deznodământ aşteptat.

Poate singura surpriză a fost golul lui Verdeş (15), înscris la 0-0, la singura ocazie a Chindiei în 90 de minute care vor fi uitate greu la Târgovişte.

La pauză avea să fie 1-1, Vancea reluând nestingherit din careu, din mijlocul unei defensive anesteziate a gazdelor. Stoican l-a scos pe Verdeş (44), vârful acuzând probleme medicale. Gazul a punctat repede în partea secundă, noul intrat Cosic (57) încheind socotelile la Târgovişte. Au urmat minute de chin, în care echipele s-au complăcut într-un fotbal jenant. Şi dacă s-ar fi putut, probabil că toată lumea l-ar fi rugat pe centralul Iulian Dima să fluiere finalul imediat după reuşita decisivă a Severinului. Un fel de gol de aur într-un simulacru de meci.

Nevoiţi să alerge fără rost încă jumătate de oră, oamenii lui Stoican s-au luat la harţă cu tribuna, cu arbitrii, cu cine-au putut, la trecerea timpului. Semne obscene spre galerie, înjurături la adresa centralulului - poate pentru cele trei minute de prelungire (sic!), flegme pe faţa arbitrului de rezervă.

Printre protagonişti, nepotul Mladen, eterna şi fascinantă speranţă plimbată pe la Roma. S-a terminat probabil cum trebuia, cu severineni bucuroşi pe stadionul din Târgovişte, dar cu un val de reproşuri şi huiduieli din partea celor care au avut încredere în proiectul lui Gică Popescu.

CHINDIA TÂRGOVIŞTE - GAZ METAN SEVERIN 1-2 (1-1)