CSM Târgovişte s-a calificat în optimile Cupei CEV la volei feminin

0
volei feminin

Echipa de volei feminin CSM Târgovişte s-a calificat miercuri, pe teren propriu, în optimile de finală ale Cupei CEV, după ce a învins formaţia ucraineană Prometey Kamianska, scor 3-0, şi în manşa retur din 16-ile competiţiei.

Scorul pe seturi a fost 25-23, 25-23, 25-20, după 73 minute de joc.

În tur, CSM Târgovişte a câştigat cu 3-1, pe seturi 25-21, 24-26, 19-25, 16-25, iar cu dubla victorie se califică în optimi.

În această fază va întâlni echipa croată Mladost Zagreb, partida fiind programată în 8 decembrie.

Forul european de profil (CEV) a decis, pentru a spori siguranţa, ca meciurile din optimi şi sferturi să se joace sub formă de turnee, iar în această situaţie CSM Târgovişte va evolua în grupa 3, găzduită chiar de adversara sa, Mladost.

Dacă se va califica în sferturi, CSM va juca în 9 decembrie cu câştigătoarea din cealaltă dispută a optimilor, programată în grupă.