CSM Târgovişte o învinge categoric pe Agroland Timişoara şi continuă seria meciurilor victorioase

0

Voleibalistele de la CSM Târgovişte au bifat prima victorie în faţa propriilor suporteri în actuală stagiune a Diviziei A1 de volei feminin, învingând într-o manieră de mare campioană Agroland Timişoara, revelaţia ultimei ediţii de campionat.

Fetele noastre au intrat mai greu în meciul de sâmbătă de la sala polivalentă şi au avut nevoie de 26 de minute pentru a-şi adjudeca primul set cu 25-22.

Rodica Buterez la doar 19 ani a făcut furori în defensivă adversă iar blocajele sarboaiecei Tanja Sredic au semănat groază în faţă atacurilor banatencelor, setul terminandu-se firesc, în favoarea fetelor noastre.

Ce a urmat a fost un galop de sănătate pentru Diana Calotă & Co. Am asistat la un spectacol voleibalistic total, fetele noastre întrecându-se în execuţii spectaculoase, antrenorul Valerijan Luka permiţându-şi luxul de a trimite pe teren nu mai puţîn de 11 jucătoare, toate aducându-şi aportul la un succes de aur pentru targoviştence.

Statistica va reţine cele 10 pucte (6 blocaje) ale Tanjei Sredic, Alexandra Trică şi Sară Klisura au terminat partida cu câte 9 puncte fiecare iar Andrea Lakovic şi Rodica Buterez cu 8.

După trei etape, “Portocala mecanică” a acumulat 7 puncte şi se află pe poziţia a două a clasamentului, după Alba Blaj, în condiţiile în care CSM Bucureşti a stat o etapă.

Pentru targoviştence urmează o etapă liberă, meciul din rundă a 4-a, programat miercuri la Blaj fiind amânat, vicecampioana României susţinând marţi meciul retur din calificările în grupele principale ale Champions League, în deplasare cu Allianz Stuttgart.

Iubitorii voleiului se reîntâlnesc cu amazoanele noastre sâmbătă, 17 noiembrie, de la ora 17.00 când vom juca acasă cu Universitatea NTT Cluj Napoca.