Cristea Cătălin Marian, cu centura de aur, la Primăria Târgovişte

0
Pugilistul dâmboviţean, legitimat la Clubul Sportiv Municipal Târgovişte, pregătit de Nicu Tamaş, s-a impus la categoria 91 kg

Cătălin Cristea, un boxer de 25 de ani, din Răzvad, a adus în judeţul Dâmboviţa centura de aur de la Turneul Internaţional de Box ˝Nicolae Linca˝. Tânărul, campion naţional anul trecut la Piatra Neamţ, a câştigat centura în gala de la Craiova şi a fost premiat, astăzi, alături de antrenorul său, cu suma de 1.900 de lei, de Primăria Târgovişte.

"Astăzi am avut plăcerea de a-l felicită şi de a-l premia pe sportivul târgoviştean Cristea Cătălin Marian, legitimat în cadrul Secţiei Box a Clubului Sportiv Municipal Târgovişte, câştigător al Locului I la Turneul Internaţional Centură la Aur - Craiova, ediţia 2015 (iulie), la categoria 91 kg, realizând astfel una dintre cele mai importante performanţe ale boxului târgoviştean din ultimii 50 de ani. Totodată, am ţinut să-l felicit şi pe domnul antrenor Nicu Tamaş, cel de numele căruia se leagă nu numai câştigarea Turneului Internaţional Centură la Aur - Craiova, ediţia 2015 ci şi cele mai notabile realizări ale boxului târgoviştean. Începând cu anul viitor, boxerii clubului târgoviştean vor avea la dispoziţie o sală de antrenament nouă, dotată la standarde care să permită atingerea celor mai înalte performanţe sportive", a declarat primarul interimar, Cristian Stan.

Pugilistul dâmboviţean, legitimat la Clubul Sportiv Municipal Târgovişte, pregătit de Nicu Tamaş, s-a impus la categoria 91 kg. Şi asta în condiţiile în care antrenamentele acestuia se desfăşoară într-un vestiar al şcolii nr 4, fără a beneficia măcar de un ring de box.