Chindia Târgovişte s-a calificat în optimile Cupei României după ce a trecut, la 11 m., de Hermannstadt

0

Formaţia Chindia Târgovişte s-a calificat, vineri seară, pe teren propriu, în optimile de finală ale Cupei României, trecând în 16-imi de FC Hermannstadt, scor 5-3 în urma loviturilor de departajare.

În minutul 80, de la Chindia a fost eliminat Fomba. În minutul 90+1, a fost eliminat şi Romario Pires de la Hermannstadt.

La sfârşitul prelungirilor, scorul era 1-1, golurile fiind marcate de Cherchez ’43 pentru Chindia şi Jo Santos ’41 pentru oaspeţi.

La loviturile de departajare, au marcat Popa, Neguţ, Iacob şi Neicuţescu pentru învingători, respectiv Vodă şi Fortes pentru învinşi. Addae şi Buzan au ratat.

Meciul a fost arbitrat de Andrei Antonie.

Joi se dispută, de la ora 20.45, şi partida Progresul Spartac Bucureşti – Universitatea Craiova.