VIDEO Cine sunt câştigătorii primei ediţii a crosului Slatina 5 k. Cel mai vârstnic participant are 72 ani

0

Prima ediţie a evenimentului Crosul Primăverii – Slatina 5 k s-a încheiat duminică, 20 mai 2018, cu acordarea celor 24 de premii. Cine le-a câştigat.

Traseul de 5 kilometri, care a cuprins principalele artere ale municipiului reşedinţă a judeţului Olt, a fost parcurs de alergătorul care a terminat primul cursa în 15 minute şi două secunde. Următorul clasat a venit la mai bine de un minut după Andrei Cristian Ştefana, iar prima fată care a trecut linia de finish, Ionela Ecaterina Puia,  a înregistrat un timp de 17 minute şi 35 secunde, clasându-se pe locul 9 la general.

Imagine indisponibilă

Fetele clasate pe primele locuri la categoria de vârstă 18-39 ani

Evenimentul a fost organizat de Primăria municipiului Slatina în colaborare cu un club de fitness, voluntarii competiţiei fiind elevi ai colegiilor „Radu Greceanu“ şi „Ion Minulescu“ din Slatina. Deşi s-au pus la dispoziţie 300 de locuri, în final s-au înscris 268 de participanţi, însă doar 175 au terminat cursa.
Pe traseu alergătorii au fost însoţiţi de autospeciale de jandarmi şi de ambulanţă, fiind organizate şi puncte de hidratare.

Cei mai buni alergători

Câştigătorii primei ediţii, alergători de profesie

Pe primul loc, la general, s-a clasat alergătorul Andrei Cristian Ştefana, urmat de Daniel Ionuţ Betej şi Cristinel Enescu, locul IV fiind ocupat de Gheorghe Tănase, iar locul V, de Mircea Mihail Alexandrescu.
Pe categorii de vârstă, ocupanţii primelor locuri sunt următorii:

Câştigătorul cursei Slatina 5k, mai 2018

Băieţi, categoria 18-39 ani: Andrei Cristian Ştefana – locul I, Daniel Ionuţ Betej – locul II, Gheorghe Tănase – locul III, Mircea MIhail Alexandrescu – locul IV, Marius Păun – locul V.

Antrenamentul dinaintea startului

Băieţi, categoria 40 ani şi peste: Cristinel Enescu – locul I, Lucian Labă – locul II, Ciprian Neacşu – locul III, Constantin Stegaru – locul IV şi Vasile Ciobanu – locul V.

Fete, categoria 18-39 ani: locul I – Ionela Ecaterina Puiu, locul II – Raluca Maria Mardale, locul III – Viki Sander, locul IV – Elena Pătrună, locul V - Teodora Ioniţă.

Câştigătoarea crosului Slatina 5k, o sportivă cu rezultate de nivel internaţional

Fete, categoria 40 ani şi peste: locul I – Lola Angela Troceanu, locul II – Ana Cojocaru, locul III – Ioana Păcală, locul IV – Florica Spalonghe, locul V – Georgeta Buga. Toate rezultatele le puteţi vedea AICI.

Voluntarii competiţiei

Cel mai bun timp, la fete, l-a avut Ionela Ecaterina Puiu, în vârstă de 27 ani. Sportive este din Craiova, militar de meserie, activează la CSM Craiova, iar cel mai bun rezultat înregistrat a fost locul VII la Campionatul European, la 10 km, pe care i-a parcurs în 35 de minute.

Cei mai tineri participanţi

Sportivul care a câştigat cursa este colegul său de club, Andrei Cristian Ştefana, şi el tot militar. Are 30 de ani şi este campionul national la 5.000 m, campion la 3.000 m obstacole, campion balcanic la 3.000 m sală şi locul III pe echipe la Campionatul European.

Cei mai vârstnici participanţi

Cei mai vârstinici participanţi la cursa de la Slatina au fost Buga Georgeta (60 ani) şi Ionel Vişan (72 ani), fiind de asemenea premiaţi. Cel mai tânăr concurent, Cosmin Andrei Dumitru (18 ani), elev la Liceul cu Program Sportiv Slatina, secţia Atletism, s-a clasat pe locul 34 la categoria de vârstă 18-39 ani şi pe locul 70 la general. Premiile în bani oferite au pornit de la 100 lei şi au ajuns la 1.000 lei  (câştigătorul cursei, concurentul cu cel mai bun timp).