O victorie și o înfrângere pentru Voința Sibiu în ultimele două amicale din Antalya

0

Luni, CSU Voinţa a susţinut alte două meciuri de verificare, în Antalya. Sibienii au bătut pe FC Costuleni, dar au pierdut apoi cu Buducnost Podgorica. Echipa sibiană va reveni în ţară în cursul zilei de marţi, după 18 zile petrecute în Antalya.

De la ora 15.00, "alb-verzii" au întâlnit pe FC Costuleni, locul 12 în prima divizie din Republica Moldova. Jucătorii lui Alex Pelici s-au impus cu scorul de 2-0 (0-0). Ambele goluri au fost marcate de Daniel Tătar. Mijlocaşul a deschis scorul în minutul 62, din centrarea lui Neguţ. Tătar a primit un balon din banda stângă, în marginea careului mare, a făcut câţiva paşi şi, de la 10 metri, l-a învins pe portarul echipei din Moldova cu un şut la colţul lung. Rezultatul final a fost stabilit de Daniel Tătar cu un şut în vinclu, de la distanţă, când mai era un sfert de oră din meci.
Tehnicianul Alexandru Pelici a aliniat următoarea formulă de echipă: Zăvoi - Forika (Sg. Bar '46; C. Apostol '70), Tînc, Buican - C. Lungu (I. Olteanu '46), Cl. Bunea (C. Străuţ '46), Petrescu, Cosovanu (Tătar '46) - I. Popa, Zăgrean (R. Neguţ '46), Negruţ (Antohi '60).
De la ora 17.30, "alb-verzii" au întâlnit liderul primului eşalon din Muntenegru, Buducnost Podgorica. CSU Voinţa a pierdut întâlnirea cu scorul de 4-1 (3-0). Unicul gol al sibienilor a fost reuşit în repriza secundă, de Darko Lukanovic, acesta fructificând o pasă primită de la Cristi Cigan.
Alex Pelici a utilizat următoarea formulă de echipă: B. Miron - Sg. Bar, C. Apostol, N. Grigore (Tînc '61) - M. Burlacu, Beza, Dîlbea, Nicola - R. Miclea (M. Postolache '72), Lukanovic, Cigan. Nicolae Grigore a fost eliminat în minutul 61.