Gaz Metan promite calificarea la Mediaş după înfrângerea fin Finlanda

0

Gaz Metan a început cu stângul prima aventură europeană din istoria clubului cu o înfrângere în deplasarea din Finlanda cu KuPS, scor 1-0.

CITEŞTE ŞI:

Primăria Sibiu face reparații la stadionul Municipal

Gazdele au marcat rapid încă din minutul 16 prin Venalainen, iar românii nu au mai reuşit să întoarcă scorul, deşi au avut multe ocazii. Bawab şi Todea au nimerit bara porţii celor de la Kups în prima repriză, pentru ca după pauză gazdele să fie foarte aproape de autogol, prin Joni Nissinen. Adversarii lui Gaz Metan au însă probleme şi în campionat şi, deşi au câştigat acasă, cel mai probabil în returul programat pe 21 iulie, Gaz Metan se va impune şi va merge mai departe în turul trei ai Ligii Europa.

Kups Kuopio - Gaz Metan Mediaş 1-0

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Buzean, Lazăr, Zaharia, Akaki (Breeveld 42)- Munteanu, Todea (Liţu 67), Hoban, Pîrvulescu (Petre 61)- Eric, Bawab.Antrenor: Cristi Pustai