Duelul maeştrilor arcaşi, de la Sibiu, s-a încheiat. Află cine a câştigat competiţia

0
Gigi Puşcă a reuşit acumulat 116 din cele 120 de puncte posibile

Primul campionat de tir cu arcul desfăşurat vreodată la Sibiu s-a încheiat în această dimineaţă, la poligonul Wild West Saloon. Peste 40 de sportivi din 10 cluburi din ţară au luat startul în acest campionat, organizat de clubul Aktiv din Bucureşti şi clubul Vektor din Sibiu, sub patronajul Federaţiei Române de Tir cu Arcul.

VEZI AICI GALERIE FOTO DE LA EVENIMENT

Competiţia a început vineri, cu un antrenament oficial şi o şedinţa tehnică, conduse de arbitrul Victor Stănescu, unul dintre cei trei arbitri internaţionali ai României în această disciplină. Sâmbătă au avut loc calificările la toate cele trei divizii, ultima zi de competiţie fiind rezervată finalelor.

Archery Masters Trophy a adunat la Sibiu sportivi clasaţi pe primele cinci locuri la diverse competiţii naţionale, fiind practic o întâlnire a celor mai buni arcaşi profesionişti ai României. „A fost un concurs al celor mai buni trăgători cu arcul din ţară. Sibiul este o alegere ideală pentru asemenea competiţii, pentru că este extrem de accesibil, fiind în centrul ţării. Ne-a făcut mare plăcere să venim aici”, spune Doru Dănileţ, preşedintele clubului Aktiv din Bucureşti.

Cea mai disputată competiţie, cea la arc compound i-a adus faţă în faţă pe Mugur Nicu, actualul campion naţional şi pe Gigi Puşcă, campion olimpic la juniori şi multiplu medaliat la competiţiile naţionale. Cei doi s-au duelat cot la cot până în finala mare, unde Gigi Puşcă a câştigat la doar 3 puncte diferenţă titlul de campion al Archery Masters Trophy, într-o finală extrem de echilibrată. Campionul turneului de la Sibiu a acumulat în finală 116 puncte din 120 posibile.

Competiţie strânsă a avut loc şi la divizia recurve bărbaţi, unde medalia de aur a fost decisă după o săgeată de departajare. Alex Popescu şi Răzvan Marcu aveau fiecare 114 puncte la finalul celor patru runde de câte trei săgeţi iar arbitrul a dictat o săgeată de departajare pentru a stabili câştigătorul. Alexandru Popescu a reuşit un 10 curat în timp ce oponentul său a trimis săgeata în cercul de 9 puncte şi a trebuit să se recunoască învins.

Concursul de la Sibiu a fost primul concurs al Federaţiei Române de Tir cu arcul ce a avut premii în bani, fiind oferite de sponsorul principal al competiţiei, TransEuropa.