CSU Cuadripol Braşov, învinsă pe final de Gaz Metan Mediaş

0
„Studenţii“ au fost „gazaţi“ de medieşeni Foto: Arhivă

În etapa a XVI-a a Diviziei A de baschet masculin, CSU Cuadripol Braşov a pierdut, aseară, în Sala Sporturilor, întâlnirea cu Gaz Metan Mediaş, scor 77-82, pe sferturi 17-18, 25-20, 14-26, 21-18.

Braşovenii s-au prezentat onorabil, cu o echipă mult schimbată în bine şi au ţinut piept unui adversar valoros, care luptă pentru supremaţie în Divizia A.

Proaspăt transferat la CSU, americanul Casey Wohlleb a fost cel mai bun jucător din tabăra gazdelor.  Astfel, ca rezultat al unei evoluţii mult peste aşteptări, „studenţii" conduceau la pauza mare, cu 42-38.

Minunea nu a durat mult, iar băieţii lui Dan Calancea au clacat lamentabil în sfertul trei, oaspeţii desprinzându-se decisiv, la 64-56, înaintea ultimelor zece minute.

Pentru braşoveni au punctat: Wohlleb - 19p, Ivanov - 16p, Bubanja şi Mladenovic, câte 14p, Paliciuc - 10p şi Marinkovic - 4p. Cu 18 puncte în cont, CSU ocupă penultima treaptă în Divizia A.

Sunt mulţumit de felul în care s-au prezentat băieţii. S-a văzut un progres în jocul nostru, dar adversarul a fost mai valoros şi ne-a învins pe final. Jucătorii aduşi recent la echipă s-au integrat bine, iar zilele viitoare îl aşteptăm şi pe Monquel la Braşov", a declarat antrenorul celor de la CSU, Dan Calancea.