Concert Dubioza Kolektiv, Invazia insectelor şi foc de artificii în utima seară a FITS 2014. Programul FITS de duminică, 15 iunie

Concert Dubioza Kolektiv, Invazia insectelor şi foc de artificii în utima seară a FITS 2014. Programul FITS de duminică, 15 iunie

Seara se va incheia cu un foc de artificii

Ultima seară a ediţiei din acest an a Festivalului internaţional de Teatru îi aduce pe scena din Piaţa Mare pe cei de la Dubioza Kolektiv, concertul fiind programat la ora 21:30. Programul continuă în Piaţa Mare cu Invazia Insectelor, de la ora 22:30, şi cu tradiţionalul foc de artificii, cu 10 minute înainte de miezul nopţii.

Ştiri pe aceeaşi temă

 
Dubioza Kolektiv este o formaţie din Bosnia şi Herţegovina, cunoscută pentru abordarea lor proaspătă a genurilor hip-hop, reggae, dub, rock şi a folclorului bosniac. Totuşi, dincolo de “Occident”, grupul s-a consacrat deja printre cele mai bune şi populare formaţiuni din Europa de est şi ca lideri cunoscuţi în lupta pentru schimbări sociale. Activişti neobosiţi, subiectele lor se învârt în jurul ideilor de pace şi toleranţă, însoţite de o critică extremă a naţionalismului şi a stereotipurilor culturale. Muzica este neobosită şi creează un obicei, special croită pentru sisteme masive de sunet.
 
În cazul în care căutaţi poziţii macho, care denotă bani şi orgoliu, nu le veţi găsi aici; nu veţi găsi gangsteri “bădărani” de tip MTV, nici stripteuze sau bijuterii, şi nici modele purtând creaţii ca reclamă la industria internaţională a modei. Aceştia abordează mai degrabă forme muzicale tradiţionale cu perspectiva lor unică, formată de un război care le-a schimbat vieţile pentru totdeauna, şi transmise cu un nivel de optimism care te loveşte ca un curent de aer proaspăt. 
 
PROGRAMUL FITS DE DUMINICĂ, 15 IUNIE
 
08:00  Zidul exterior al Teatrului Naţional „Radu Stanca”
ZIARUL ORIZONTAL, VOL. 2
  platforma de arte vizuale      24h
 
09:00  PIAŢA MICĂ
EXPOZIŢIE FOTO: SEBASTIAN MARCOVICI
  expozitii      24h
 
10:00  Librăria Habitus
Conferinţă de presă FITS
  conferinte si seminarii      1h
 
10:00  PRIMĂRIA MUNICIPIULUI - CENTRUL DE INFORMARE TURISTICĂ
EXPOZIŢIE DE FOTOGRAFIE - SILVIU PURCĂRETE
  expozitii      8h
 
10:00  CASA ARTELOR
EXPOZIŢIE DE GRAVURĂ ŞI DESEN: UNIVERSUL UNUI MARE ARTIST. MARCEL CHIRNOAGĂ
  expozitii      8h
 
10:00  GALERIA DE ARTĂ A UNIUNII ARTIŞTILOR PLASTICI (Piaţa Mare nr. 12)
EXPOZIŢIE DE MĂŞTI - MY FACE ON THE WALL - ALI ASGHAR KHATIBZADEH
  expozitii      8h
 
10:00  MOJO CAFÉ
MARIONETTES - ULYANA TYMOSHENKO
  expozitii      8h
 
10:00  Librăria Habitus
OIDIP - EXPOZIŢIE DE FOTOGRAFIE - MIHAELA MARIN
  expozitii      8h
 
11:00  Piaţa Mică
SIBIUBOOKFESTIVAL – STRADA CU CARTI
  expozitii      10h
 
11:30  Librăria Habitus
NEIL LABUTE, ÎN DIALOG CU OCTAVIAN SAIU
  conferinte si seminarii      1h 30min
 
12:00  SALA THALIA
EXPOZIŢIE DE FOTOGRAFIE - RADU AFRIM
  expozitii      8h
 
13:00  Pietonala Nicolae Bălcescu Sibiu
CLOVNII GIGANŢI / THE GIANT CLOWNS
  strada      50m
 
13:00  Librăria Habitus
MIRCEA DINESCU – CONFERINŢĂ SPECIALĂ
  conferinte si seminarii      1h 30min
 
14:30  Atrium Classic Cafe
CONVERSAŢII CULTURALE / CULTURAL CONVERSATION
  conferinte si seminarii      1h
 
15:00  Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong - foaier
EPITAFURI – IN MEMORIAM CEZAR IVĂNESCU
  expozitii      4h
 
16:00  Teatrul pentru Copii si Tineret Gong – sala parter
SONATA
  dans      1h      20 lei, 10 lei
 
17:00  Librăria HABITUS
SPECTACOL ATELIER NIEL LABUTE - DE CE NU O FACEM ÎN DRUM?
  ateliere      1h 30min
 
17:00  Piaţa Mică
UN BĂRBAT ŞI O FEMEIE / CHRYSALIS
  dans      30m
 
17:30  Pietonala Nicolae Bălcescu Sibiu
FAMILIA-OGLINDĂ / THE MIRROR FAMILY
  strada      30m
 
18:00  Piaţa Mică
POVESTE CU UN SAMURAI PITIC / THE INCH-HIGH SAMURAI
  strada      15m
 
18:00  Pietonala Nicolae Bălcescu Sibiu
TRECEA FANFARA … ITALIANĂ / THE ITALIAN MARCHING BAND
  strada      1h
 
18:30  Piaţa Mică
FAMILIA-OGLINDĂ / THE MIRROR FAMILY
  strada      30m
 
19:00  Piaţa Mică
AM BICICLETĂ. CAUT SOŢ! / KALABAZI
  circ      40m
 
19:00  Pietonala Nicolae Bălcescu Sibiu
CLOVNII GIGANŢI / THE GIANT CLOWNS
  strada      50m
 
19:00  Teatrul pentru Copii si Tineret Gong – sala etaj
CORPUL ÎN IMAGINI / IMAGE OF BODY
  dans      51m      20 lei
 
19:00  SALA THALIA - FOAIER
EXPOZIŢIE DE PICTURĂ: ŞTEFAN CÂLŢIA. TRIPTIC: LUMEA CA TEATRU
  expozitii      1h
 
19:00  Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala Studio, intrarea C
MELANCOLIE / MELANCHOLY PLAY
  teatru      1h 40m      10 lei
 
19:00  Studioul CAVAS din cadrul Facultăţii de Litere şi Arte Sibiu
O NOAPTE FURTUNOASĂ
  teatru      1h 30m      10 lei
 
20:00  Biserica Ursulinelor
AMOR MAIS PERFEITO! / PERFECT LOVE!
  muzica      1h 15m      10 lei
 
20:00  Pietonala Nicolae Bălcescu Sibiu
FAMILIA-OGLINDĂ / THE MIRROR FAMILY
  strada      30m
 
20:00  Sala Thalia
NOPŢILE PARISULUI / LES NUITS DE PARIS
  muzica      1h 15m      20 lei, 10 lei
 
20:00  Piaţa Mică
UN BĂRBAT ŞI O FEMEIE / CHRYSALIS
  dans      30m
 
20:30  Piaţa Mică
POVESTE CU UN SAMURAI PITIC / THE INCH-HIGH SAMURAI
  strada      15m
 
20:30  Pietonala Nicolae Bălcescu Sibiu
TRECEA FANFARA … ITALIANĂ / THE ITALIAN MARCHING BAND
  strada      1h
 
21:00  Teatrul Naţional `Radu Stanca` Sibiu
ÎNTOARCEREA ACASĂ / THE HOMECOMING
  teatru      2h 45min (cu pauză)      40 lei, 30 lei
 
21:00  Cetatea Cisnădioara
LA LILIECI
  teatru      1h 05m      10 lei
 
21:00  Sala de Sport a Colegiul Naţional `Octavian Goga` Sibiu
PRINŢUL FERICIT
  teatru      1h      20 lei, 15 lei
 
21:00  Casa de Cultură a Sindicatelor Sibiu – intrare A
SÂNZIANA ŞI PEPELEA
  teatru      2h 30 min cu pauză       30 lei, 20 lei
 
21:30  Piaţa Mare - Scenă
CONCERT DUBIOZA KOLEKTIV
  muzica      1h
 
22:00  Hala Libra – Balanţa
FAUST
  teatru      2h 10m      40 lei
 
22:30  Piaţa Mare
INVAZIA INSECTELOR / THE INSECTS
  strada      50m
 
23:50  Cazarma 90
FOC DE ARTIFICII
  strada      10 - 15m
 
Vă mai recomandăm: 
 
 
Între 6 şi 15 iunie, Sibiul se transformă într-o scenă uriaşă şi devine locul de întâlnire pentru artişti din toate colţurile lumii.
 
 
Pentru evenimentele din programul prezentat anul acesta la Sibiu organizatorii au pus în vânzare peste 20.000 de bilete. Preţul unui bilet variază între 10 şi 40 de lei, în funcţie de eveniment şi locul în sală.
 
 
Energia „Vampires’ Den” se extinde cu doua proiecte legendare „Made in Germany”: Diary of Dreams si Crematory. „Vampires’ Den” gazduieste vineri si sambata 16 ore de concerte, o crestere substantiala comparativ cu editiile trecute, iar in paralel, tot aici, functioneaza ateliere si proiectii, expozitii si libraria Carturesti, o intreaga industrie de servicii culturale, dedicate publicului sau fidel.

 

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre:
Modifică Setările