Sătmărenii rup “blestemul” înfrângerilor pe bandă rulantă şi câştigă la scor de neprezentare. Olimpia Satu Mare – Unirea Tărlungeni 3-0

0
Deşi nu a marcat nici un gol, Adrian
Sălăgeanu (echipament galben albastru) a contribuit decisiv la obţinerea
victoriei de către Olimpia Satu Mare în partida cu Unirea Tărlungeni, scor 3-0.
FOTO - arhiva
Deşi nu a marcat nici un gol, Adrian Sălăgeanu (echipament galben albastru) a contribuit decisiv la obţinerea victoriei de către Olimpia Satu Mare în partida cu Unirea Tărlungeni, scor 3-0. FOTO - arhiva

După opt etape de “secetă”, timp în care galben albaştri n-au mai cunoscut gustul victoriei, iată că în sfârşit a ieşit soarele şi pe uliţa Olimpiei (deşi meciul s-a desfăşurat pe o ploaie sâcâitoare). Elevii lui Tibi Csik s-au impus chiar mai clar decât o arată scorul, 3-0, în faţa unei echipe din Tărlungeni, venită la Satu Mare să joace doar cartea apărării.

Părăsiţi de suporteri şi criticaţi serios de presa locală pentru insuccesle pe bandă rulantă bifate în ultima perioadă sătmărenii  şi-au dat seama că nu mai e loc de şagă şi au abordat mult mai tranşant partida cu Unirea Tărlungeni. Cu un Adrian Sălăgeanu în mare formă, Olimpia şi-a dominat adversarii din primul până în ultimul minut, scorul, deşi unul de forfait, putând fi şi mai mare.

După câteva bune oportunităţi de a dechide scorul, semnate de Sălăgeanu (min. 11), Munteanu (min.17) şi Villand (min.25) tabela va cunoaşte totuşi prima modificare în minutul 27, când Onicaş marchează după un assist marca Adi Sălăgeanu.

O fază foarte frumoasă îl are ca protagonist şi pe Munteanu, în chiar ultimul minut al primei reprize, care după ce-şi lasă pe traseu doi adversari şutează superb cu ristul exterior însă balonul ocoleşte  de puţin vinclul porţii lui Niczuly.

Olimpia începe la fel de hotărâtă şi mitanul secund eforturile fiindu-i răsplătite în minutul 60. Sălăgeanu şarjează din nou pe stânga, îl găseşte ideal pe Villand care este faultat clar în careu iar centralul Florin Marcu nu ezită să arate punctual cu var. Sălăgeanu se îndreaptă să bată el penalty-ul însă Mărkuş îi ia mingea din mână ş-l i execută sumar pe goalkeeperul braşovean.

La 2-0 Olimpia nu lasă piciorul de pe acceleraţie şi mai marchează odată, de data aceasta prin Selagea (min. 65) care face slalom prin apărarea visătoare a Tărlungeniului şi după ce-l culcă şi pe portarul acestora plasează elegant balonul în plasă.

Sătmărenii mai puteau marca odată, în minutul 77, dar nou intratul Rus se precipită şi trimite din careu peste poarta goală.

Se termină 3-o pentru Olimpia, sătmărenii reuşind să facă de departe cel mai bun joc al lor de până acum din playoff.

OLIMPIA- Anca- Munteanu, Mureşan, Heil, Iuhas- Bic ( min 62 Rus), Villand, Onicaş ( min 72 Chivari), Selagea- Sălăgeanu ( min 70 Cadar), Mărkuş. Antrenor Tibi Csik.

UNIREA-  Niczuly – N. Cristea, Poenaru, Istrofor, Frîncu – S. Marin, Dâlbea (cpt.), Al. Neculai, Pricop – Iaru, Chirciu Rezerve:  Dănălache – T. Galan, Tatarciuc, Alb. Neculai, Brujan, Mărcaş Antrenor: Daniel Bona

Au arbitrat: Florin Marcu ( Oradea)-Peter Jozsef (Sf. Gheorghe), Ovidiu Timar ( Marghita). R.Valeriu Demian( Zalău).

Vă mai recomandăm

Contraperformanţe pe bani publici. Olimpia are “casă” de cinci stele dar se scaldă în submediocritate. Metalul Reşiţa – Olimpia Satu Mare 2-0

Olimpia este echipa păcii. „Galben albaştri”au bifat a patra înfrângere consecutivă. Olimpia Satu Mare – CS Mioveni 2-4