Olimpia remizează la Vâlcea, în prima etapă a returului. CSM Râmnicu Vâlcea – Olimpia Satu Mare 2-2 (1-2)

0
CSM Râmnicu Vâlcea şi
Olimpia Satu Mare au remizat scor 2-2, în etapa a 17-a, şi cele două echipe
continuă lupta directă pentru ultimul loc care duce în play-off-ul Seriei a
II-a. FOTO - liga2.ro
CSM Râmnicu Vâlcea şi Olimpia Satu Mare au remizat scor 2-2, în etapa a 17-a, şi cele două echipe continuă lupta directă pentru ultimul loc care duce în play-off-ul Seriei a II-a. FOTO - liga2.ro

Olimpia Satu Mare a terminat la egalitate, scor 2-2, meciul jucat sâmbătă, 28 februiarie, în deplasare, în compania celor de la CSM Râmnicu Vâlcea, partida contând pentru prima etapă a returului (a 17-a)a Ligii a II-a la fotbal.

Partida din Zăvoi era deosebit de importantă pentru ambele combatante, aflate în luptă directă pentru accederea în play off.Până la urmă s-a terminat egal, un rezultat perfect echitabil pentru desfăşurările de forţă din teren, dar care desigur îi avantajează pe sătmăreni. Cei 400 de spectatori dintre care şi o inimoasă galerie a Olimpiei formată din vreo 50 de ultraşi au asistat la un spectacol agreabil, plăcut ochiului însă destul de modest din punct de vedere tehnic.

Gazdele au deschis scorul, în minutul 25, când Staicu a centrat de pe drepta în faţa porţii, de unde Andrei Neagoe, singur, a înscris pentru 1-0. Jucătorii Olimpiei au reclamat însă poziţia evidentă de ofsaid în care s-a aflat jucătorul de la Vâlcea, nesemnalizată de tuşierul Florin Pucheanu, dar nu au reuşit să-l înduplece pe cetralul Ionuţ Iugulescu.

Probabil că această greşeală de arbitraj în loc să-I demoralizeze i-a înrăit şi mai tare pe “galben albaştri” care reuşesc să egaleze doar după două minute, prin Faur şi chiar să treacă în avantaj prin reuşita lui Rus, din minutul 38.

Cu spectrul ratării play-off-ului în faţă, Vâlcea s-a trezit în ultima jumătate de oră şi au luat cu asalt poarta lui Anca-Trip. În minutul 57, CSM a cerut penalty, când Konyeha a lovit mingea cu capul şi apoi imediat a fost lovit din săritură de portarul sătmărean.

Eforturile elevilor lui Alex Pelici  vor fi răsplătite în minutul  în minutul 73, când Neagoe a centrat din flancul drept pentru Konyeha, care, singur în 6 metri, a înscris lejer.

Până la încheiere celor 90 de minute de joc nu s-a mai întâmplat nimic notabil aşa că partida s-a terminat cu o remiză echitabilă, punctul fiind sărbătorit de oaspeţi alături de fanii veniţi de la Satu Mare. Lupta dintre cele două echipe pentru locul 6 continuă însă să fie una strânsă. Olimpia are 20 de puncte, iar Vâlcea 18 iar elevii lui Tibi Csik au în următoarea etapă un joc deosebit de dificil când primesc replica ocupantei locului secund al seriei, CS Metalul Reşiţa.

CSM Râmnicu Vâlcea: A. Popescu - Samson, Ct. Pîrvulescu, I. Stoica (cpt.), Al. Ionescu - Ov. Popescu, Vl. Munteanu (L. Iordache ’84) - Ad. Popa (Codin ’64), Ad. Neagoe, B. Geantă (Konyeha ’46) - M. Staicu
Rezerve neutilizate: D. Popescu - Deaconescu, Himcinschi, Melcea
Antrenor: Alexandru Pelici

Olimpia Satu Mare: Anca-Trip - D. Muntean, Heil, Fl. Mureşan, Iuhas (cpt.) - R. Rus, Onicaş, Villand, Bic (Micaş ’87) - Bujor (Selagea ’72), Faur (Feier ’80)
Rezerve neutilizate: Şuta - M. Ioniţă, Szarczkopf, Cădar
Antrenor: Tiberiu Csik